Bota Opinion

Donald Trump po “luan” me paqen në Lindjen e Mesme

Nga Gregg Carlstrom

Për një president të zhytur në skandale në shtëpi, turneu i parë i huaj i Donald Trump ka qenë një shpërqendrim i mirëpritur. Fjalimi i tij në muzeun kombëtar të Izraelit të martën, ishte shpesh i pritur me duartrokitje të hidhura nga një turmë e pajisur me mbështetës të vjetër. “Ndoshta ai thjesht do të vendosë për të qëndruar këtu përfundimisht”, tha me shaka një pjesë e stafit të Ambasadës së SHBA-ve në këtë aktivitet.

Mirëpritja e ngrohtë nuk ishte një përfundim i parëndësishëm. Përkrahësit izraelitë të Trump kaluan katër muajt e fundit me një rast konstant të pasigurisë. Gjatë fushatës, presidenti shpesh premtoi të lëvizë Ambasadën e SHBA-ve nga Tel Avivi në Jeruzalem. Sekretari i Shtypit Sean Spicer gjithashtu nuk pranoi të dënonte një shpërthim tek vendbanimet e reja izraelite pas inaugurimit të tyre.

Mbështetësit e të drejtës pro-kolonialiste ishin të lumtur – por euforia nuk do të zgjaste. Në takimin e tij të parë me kryeministrin Benjamin Netanyahu, Trump i kërkoi udhëheqësit izraelit që të “pezullojë” ndërtimin e mëtejshëm në territoret e pushtuara. Pastaj në javët që pasuan, zyrtarët e administratës hoqën nga tavolina opsionin e zhvendosjes së ambasadës dhe Trump foli me optimizëm për arritjen e një “marrëveshjeje përfundimtare” midis Izraelit dhe palestinezëve.

Lumturia shpejt u kthye në dëshpërim dhe “shqiponjat” izraelitë filluan të sulmojnë Netanyahun për pretendimin se po shpërdoronte mundësinë më të mirë të Izraelit për të ndryshuar mbështetjen e gjatë të Amerikës për shtetësinë palestineze.

“Unë nuk besoj se Trump erdhi me këtë vizion të madh të një zgjidhjeje me dy shtete”, tha Naftali Bennett, kreu i Partisë Judaiste pro-kolonialiste, për Foreign Policy. “Unë mendoj se ne i kemi ftuar vetë këto presione.”

Por Netanjahu ka një strategji për t’u përballur me Trump, dhe po fillon të japë ngadalë frytet e veta. Veçanërisht, Trump nuk pranoi të ushtronte presion ndaj Izraelit në asnjë mënyrë në fjalimin e tij në muze, i cili u përqendrua pothuajse tërësisht në Iran dhe terrorizmin global. Netanyahu është duke luajtur një lojë të gjatë, sipas këshilltarëve dhe diplomatëve – dhe tashmë politikat e administratës Trump janë zhvendosur në një drejtim të dobishëm për kryeministrin izraelit.

Deri në janar, Netanjahu kishte punuar vetëm me presidentët demokratë – dhe marrëdhëniet e tij me Bill Clinton dhe Barack Obama ishin të trazuara, për të thënë të paktën kështu. Një herë Clinton i inatosur nga një takim me Bibin pyeti: “Kush dreqin është superfuqia këtu?” Netanjahu tani ka një pasuri që ai kurrë nuk e ka gëzuar gjatë kohës së tij në pushtet – një vëmendje të zjarrtë në Shtëpinë e Bardhë dhe një Kongres të kontrolluar nga republikanët.

Kryeministri izraelit, megjithatë, e di se Trump është i paqëndrueshëm. Pra, ai ka përdorur hijeshinë për vizitën e parë të presidentit në Izrael, duke urdhëruar të gjithë kabinetin e tij të marrë pjesë në ceremoninë e mirëpritjes të hënën. Ai gjithashtu dukej i zhgënjyer kur një mbrojtës i Likud (gjithashtu, thuhet se, një ish-dallaveraxhi) e rrëmbeu Trumpin për një selfie. Më vonë atë mbrëmje, ai ftoi familjen Trump për darkë në rezidencën zyrtare, ku ai i paraqiti atyre një Bibël të shekullit të 19-të. Trump e quajti atë një vakt “të paharrueshëm”.

Palestinezët gjithashtu mendonin se kishin bërë një përshtypje të mirë me Trump. Trump priti ngrohtësisht Mahmoud Abbas në Shtëpinë e Bardhë më parë këtë muaj; Krerët e Egjiptit dhe të Jordanisë, dy aleatë të ngushtë, gjithashtu përdorën rastin për të theksuar çështjen e shtetësisë palestineze gjatë bisedave të tyre në Zyrën Ovale.

Megjithatë, Trump deri tani i ka thyer shpresat që administrata e tij ka në plan të rrisë presionin ndaj Netanjahut për të lëshuar një ngrirje të marrëveshjes së kolonive ose publikisht të mbështesë zgjidhjen me dy shtete. Në fakt, administrata Trump duket se po lëviz në drejtim të kundërt: Trump bëri gjashtë deklarata publike gjatë 28 orëve të tij në Tokën e Shenjtë – por asnjë herë ai nuk i tha fjalët “zgjidhje me dy shtete”. Izraelitët mbajtën shënime.

Siç Muhammad Shtayyeh, një anëtar i komitetit qendror të Fatahut, pranoi, “Trump është një njeri i paparashikueshëm”. Ka pasur pak bisedime serioze për një ngrirje të vendbanimeve, një hap që do të zemëronte koalicionin të ekstremit të djathtë të Netanjahut. As Trump nuk i sqaroi pikëpamjet e tij pasi deklaroi, në takimin e tij të parë me Netanyahu, se ai “po shikonte opsionet me dy dhe një shtet”.

“Është e pranueshme nga ne, nga këndvështrimi ynë”, tha një ndihmës i Netanyahut para fjalimit të presidentit. “Që kur ai morri detyrën, unë nuk mendoj se dy shtetet kanë qenë më fokusi … dhe kryeministri ka thënë gjithmonë se do të jetë një shtet-minus”.

Megjithatë, Trump theksoi “angazhimin personal” të tij për t’i dhënë fund konfliktit. Edhe nëse nuk ka paqe, do të ketë një proces: Ndërsa Trump nuk planifikon të fillojë me një samit të spërkatshëm, ai u ka bërë thirrje të dyja palëve të ndërmarrin hapa modeste drejt ndërtimit të besimit. Në takimin e tij me Abbasin, ai i kërkoi presidentit palestinez të pezullojë pagesat e mirëqenies së qeverisë së tij për familjet e militantëve të burgosur palestinezë.

Ndihmësit e Trump kanë kërkuar gjithashtu nga Izraeli që të forcojë ekonominë palestineze. Kabineti i sigurisë të dielën miratoi disa hapa modeste për këtë qëllim: Ushtria izraelite do të lëshojë më shumë leje ndërtimi në “Zonën C”, rreth dy të tretat e Bregut Perëndimor nën kontrollin e plotë izraelit dhe Ura Allenby që lidh Bregun Perëndimor me Jordaninë do të jetë e hapur 24 orë në ditë, duke e bërë pak më të lehtë për palestinezët të udhëtojnë jashtë vendit.

Shtetet e Gjirit, nga ana tjetër, kanë vendosur dhuratat e tyre Izraelit, në këmbim të bisedimeve të ripërtërishme të paqes me palestinezët, si lidhjet e telekomunikacionit dhe të drejtat e tejkalimit për El Al, linja ajrore kombëtare e Izraelit.

E gjithë kjo tingëllon si një muzikë në veshët e Netanjahut. Kryeministri ka kaluar dekadën e kaluar duke promovuar një teori të “paqes ekonomike”, ku kushtet më të mira të jetesës në territoret e pushtuara do të çarmatosnin armiqësinë palestineze ndaj Izraelit. Strategjia ka qenë një dështim për të dyja anët: Ekonomia e Anës Perëndimore është e ndaluar, me papunësi zyrtare në 16 përqind dhe me konflikt që zien. Kritikët thonë se Netanjahu ka miratuar një taktikë ngadalësimi, që synon të shmangë punën serioze të një zgjidhjeje diplomatike.

Në vitet e fundit, Netanjahu gjithashtu ka përqafuar qasjen “jashtë-brenda” në konflikt. Paqja mes Izraelit dhe fqinjëve arabë, argumenton ai, gjithashtu do të sjellë një marrëveshje më në favor të zotëve të shtëpisë. Palestinezët e pranojnë këtë ide në publik, megjithëse Abbasi i kujtoi Trump të martën se çdo marrëveshje rajonale ende kërkon një marrëveshje dypalëshe.

Por në mënyrë private, një bisedë e tillë i shqetëson ata. Autokratët arabë që mirëpritën Trump në Riad kanë interesin e tyre strategjik në lidhje më të ngushta me Izraelin, i cili do të ishte një aleat i vlefshëm në luftën rajonale të ftohtë kundër Iranit. “Shtetet arabe na kanë braktisur më përpara,” tha një diplomat i vjetër palestinez. “Unë nuk mendoj se ata do të hezitonin ta bënin përsëri.”

Zyrtarët e lartë të Trump gjithashtu nuk shfaqen si emocionalisht apo intelektualisht të gatshëm për të investuar në këtë çështje. Obama dhe Xhorxh W. Bush kishin të dy sekretarët e shtetit të cilët ishin thellësisht të përkushtuar për të sjellë paqen në Tokën e Shenjtë. Shefi i diplomacisë së Trump, Rex Tillerson, ka shfaqur pak interes në konflikt. Ai gabimisht u tha gazetarëve të hënën se Tel Avivi, një qytet laik i themeluar në vitin 1909, ishte “shtëpia e judaizmit”. (Trump vetë dukej pak i hutuar nga gjeografia e rajonit, duke u thënë presidentit izraelit se “sapo u kthyem nga Lindja e Mesme”).

Në vend të kësaj, përpjekjet e administratës Trump po drejtohen nga një grup i vogël i besimtarëve për një kohë të gjatë. Ambasadori i SHBA-ve në Izrael, David Friedman, drejtonte një organizatë bamirëse që dhuronte miliona dollarë për Beit El, një nga kolonitë më ideologjike të Anës Perëndimore. Por Friedman mbërriti vetëm këtë javë dhe roli i tij mund të jetë shumë simbolik – një person i cili informoi Friedmanin tha se duhej të shpjegonte dallimin mes Fatahut dhe PLO-së.

Lojtarët e vërtetë do të jenë i dërguari special i Trump, Jason Greenblatt dhe dhëndri i tij, Jared Kushner. Greenblatt shkoi në një turne dëgjimi këtë pranverë dhe fitoi vlerësimin për takimin me një numër të madh të izraelitëve dhe palestinezëve. Megjithatë, ai nuk ka bërë intervista, dhe pikëpamjet e tij personale janë një mister. Kushner ka qenë në thelb i heshtur – për këtë çështje dhe gjithçka tjetër në portofolin e tij të shtrirë, që përfshin marrëdhëniet me Kinën dhe zgjidhjen e krizës opioide në Shtetet e Bashkuara.

Por edhe nëse Trump është thellësisht e përkushtuar në arritjen e një marrëveshjeje, ai do përballet me një goditje të fortë. Qeveria izraelite është më konservatore në dekada. Skizmi midis Fatahut dhe Hamasit është thelluar vetëm: Abasi kohët e fundit ka ndërprerë ndihmat për karburant dhe dërgesat e ilaçeve në Gaza, hapa që kanë ngritur frikën e një lufte të katërt në enklavën e bllokuar. Trumpi vetë, duke u përballur me hetime nga një hetues i posaçëm dhe numra historikisht të ulëta të anketimit, mund të mos ketë shumë interes në hartat dhe memo-t që kanë përgatitur paraardhësit e tij.

Nëse Trump humb interesin, strategjia e Netanyahut ndaj presidentit të ri mund të përligjet. Në darkën e tyre të hënën, Netanjahu shërbeu ushqimin e preferuar të Trump: biftek dhe tortë me çokollatë. I vetmi opsion i lehtë ishte një pjatë salmoni. Menuja u quajt në mënyrë të përshtatshëm si një peshk që noton në rrjedhën e sipërme, “Rrugën për në Paqe”. /Përkthyer nga Lexo.al – Foreign Policy/

Etiketa

OPINIONE

INTERVISTA