Rajoni

Dridhet Greqia, lëkundje të fuqishme tërmeti në detin Jon

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.5 ballë është regjistruar në Greqi në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Epiqendra e tërmetit ishte deti Jon. Lëkundjet e forta janë ndjerë në Zakynthos, Patra dhe Anthinë, zonë ku jetojnë edhe shumë shqiptarë.

Sipas të dhënave nga Instituti i Sizmiologjisë, thellësia e tërmetit ishte 5 km. Fatmirësisht nuk raportohet për dëme materiale apo humbje në njerëz./joq