E KONFIRMUAR: Armët kimike në Idlib ishin fshehur nga terroristët

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Gjenerali Igor Konashenkov ka konfirmuar se “sulmi kimik” i djeshëm pranë Idlibit nuk ishte aspak një sulm kimik.

Forcat Ajrore siriane goditën një depo armësh kimike që i përkiste terroristëve që veprojnë ilegalisht në Siri. Rezervat terroriste të armëve kimike në Khan Sheikhoun shpesh dërgohen për terroristët e tjerë që veprojnë në Irak. Kjo është konfirmuar nga qeveria e Irakut.

Kjo sigurisht është në përputhje me një deklaratë të bërë dje nga Siria e cila afirmoi se ajo nuk ka më asnjë armë kimike, diçka e konfirmuar si nga Rusia dhe nga Shtetet e Bashkuara në vitin 2013.

Kjo e bën deklaratën e Rex Tillersonit që tha se edhe Rusia edhe Irani mbajnë “përgjegjësi morale” tepër të trashë – për të marrë hua një fjalë nga Sean Spicer.

Rusia dhe Irani nuk kishin të bënin me incidentin në asnjë formë, dhe Siria nuk mund të fajësohet për faktin se armiqtë e saj terroristë kanë grumbulluar stoqe me armë të paligjshme kimike.

Përgjegjësia morale bie e gjitha mbi terroristët të cilët vetë kanë përdorur armë kimike në vende si Alepo gjatë rrjedhës së konfliktit.

Edhe pse përgjigja e SHBA-së ka qenë zhgënjyese, duket sikur administrata e Trampit nuk është hedhur për të kërkuar “ndryshimin e regjimit”, gjë që administrata e Obamës e bënte pas çdo sulmi të rremë kimik në Siri, për të cilat qeveria ose aleatët e saj janë fajësuar nga parashikimet e mediave kryesore perëndimore, pavarësisht provave të mëdha për të kundërtën.

Rusia ka qenë tërësisht transparente në lidhje me ngjarjet në terren gjatë konfliktit. Nën dritën e deklaratës së gjeneralit Igor Konashenkov, ky rast duhet të mbyllet.

Mbetet sërish një krim lufte terrorist. / Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne