Bota

Edhe më shumë civilë jemenas të vrarë në sulmet ajrore saudite

Shumë jemenas u vranë kur avioni ushtarak saudit kreu një varg të sulmeve ajrore kundër një zone në provincën jugperëndimore në Ta’izz të Jemenit.

Burimet lokale, duke folur në kushte anonimiteti, ka thënë në gjuhën arabe për rrjetin televiziv al-Masirah se avionët goditën një fabrikë të derivateve të naftës në rrethin e provinces Mawiyah të premten pasdite, duke lënë nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të plagosur.

Ushtarakët Saudite-mbështesin besnikun e tyre, ish kryetarin e Jemenit, Abd Rabbuh Mansur Hadi.

Një ditë mëPakëz mëparë u hodhën një breshëri predhash, mortajash në një fushë me perime, në një pus nafte, në zonën e qarkut al-Hali në provincën strategjike perëndimore jemenas e Hudaydah.

Një ditë më parë, erdhen raportime të menjëhershme në lidhje me shkallën e dëmeve të shkaktuara dhe viktimave të mundshme.

Rezultatet e ushtarëve Sauditë –mercenarë të paguar, u vranë gjithashtu dhe plagosën kur ushtarët e Jemenit të mbështetur nga luftëtarë aleatë nga Komitetet Popullore, bënë një sulm të befasishëm në Khabb ue hirit Sha’af në rrethin e provincës veriore të al-Xhawf e vendit.

Trupat Jemenit dhe aleatët e tyre goditën pozicionet e ushtarëve sauditë dhe mercenarëve të tyre në zonën Rab të rajonit jugor të Mbretërisë.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonal kanë nisur një fushatë shkatërruese kundër Jemenit në tetor të vitit 2015, me qëllimin e sjelljes në pushtet të qeverisë të Hadiut. dhe

Sipas Event Project Data (ACLEDA), një organizatë jofitimprurëse për tha se lufta e udhëhequr nga Sauditët ka marrë jetën e më shumë se 60.000 jemenasëve që nga janari i vitit 2016.

Lufta ka dëmtuar rëndë infrastrukturën e vendit, duke shkatërruar spitale, shkolla dhe fabrika. OKB-ja thotë se më shumë se 24 milionë jemenas kanë nevojë urgjente për ndihma humanitare, duke përfshirë 10 milionë që vuajnë nga nivele ekstreme të urisë.

Burimi : Press Tv / ML