Bota Shqiperia

Edi Rama shkon ne AIPAC ti tregoje besnikerine Izraelit

Kryeministri Edi Rama është i ftuar në konferencën vjetore të AIPAC, që është edhe aktiviteti më i madh i lobit izraelit qe sundon Ameriken dhe cakton presidentet e saj. Ketu do të flasin zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence; kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu; etj dhe i ftuar është edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, që do të marrë fjalën në këtë aktivitet.

Vetë shefi i qeverisë shqiptare, ka reaguar me permallim dhe histeri te madhe në Facebook per kete begenisje nga cifutet, ku shkruan:

Një nder i posaçëm për Shqipërinë, qeverinë e mua personalisht, ftesa për t’iu drejtuar Konferencës Vjetore të Komitetit Izraelito-Amerikan të Çështjeve Publike, në Washington DC; një mundësi e privilegj i veçantë, për të përcjellë përmes këtij forumi prestigjoz shkëlqimin e historisë shqiptare të shpëtimit të hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore, si edhe ndjenjat e miqësisë e të respektit tonë për popullin e për shtetin e Izraeli.

Edi Rama i cili para nje viti i fali ndeshjen e futbollit Izraelit, ndaloi mbi 150 besimtare musliman dhe arrestoi e burgosi me dhjetra te tjere, ka shume kurbane ne dore per ti ofruar lobit izraelit si shenje e besnikerise se tij ndaj Izraelit ne kurriz te qytetareve shqiptare. Ftesa me e fundit e Rames ne AIPAC tregon per futjen edhe te Shqiperise ne listen e vendeve qe i jane nenshtruar verberisht Izraelit.

OPINIONE