Opinion

EHSAN BIDI dhe politika e perjashtimit te diplomateve Iraniane nga Shqiperia

Nga Kujtim Gjuzi

Qeveria Berisha e ndodhur nen kujdestarine e Aleances me te madhe Euro – ATLANTIKE pranoj gjate qeverisjes se saj MUXHAHEDINET Iraniane. Si fillim rreth 2222 persona per te cilet Republika Islamike e Iranit pretendon se jane nje grup MARKSIST VRASESISH te zyrtareve te larte te Vendit qe deboj me Revolucion Monarkun Shah Pahlevi ne fund te viteve 70 – 80

Sot shqiperia ne syte e Drejtuesve te larte te shtetit te Iranit asht kthyer ne nje vend qe ka ngjalle armiqesi deri sa ne momente te ndryshme asht folur se Ambasadori i Larguar kercenoj Shqiptaret permes sistemeve konspirative te emetimit te krizave edhe vrastare?!

Ambasadori u debua dhe sot Ambasada e Republikes se Iranit ndodhet pa titullarin ma te nalte dhe mardheniet jane te acaruara deri ne kufijte ekstreme te uljes se nivelit Diplomatik. A duhet te ndodhe nje gjasi e tille? A duhet qe Shqiperia vend anetar me te drejten e vetos ne konferencen Islamike te kete kete mardhenie me kete shtet i cili per hir te vertetes akoma nuk njeh Republiken e Kosoves si shtet i pavaruar fale Shba, MBE dhe Europes ku ne DUAM TE INTEGROHEMI DHE VETEM ADMINISTRATIVISHT NUK JEMI PJESE….??!

Mardheniet me Iranin i forcoi Doktori aty pari nga viti 1997 kur na tregoi se atutosttradat tip perendimor post Pahlevi kishin mberritur ne Teheran dhe per kete duket qe mori ”ndeshkimin” pas zgjedhjeve te falimantuara 1996 Sot a mos asht e njejta situate me Qeverimin Rama post zgjedhje monopartiake jo vetem 2019 por edhe post Covid19 Pse qeverite tona nuk respektojnme shtetin e se drejtes? Pse qeverite tona nuk respektojne te drejten e AZIL KERKIMIT Pse shteti jone dhe zyrtaret tane jane te fustrueshem dhe bejne Gafe pas gafe si ajo e dy tre diteve me pare me Azilantin EHSAN BIDI Pse ne duhet te jemi ne armiqesi me Iranin pse Shqiperia dhe qeveria Rama e ky i fundit si ”lider Globalist” nuk bani negociatorin me Republiken e iranit dhe Usa per te ulur tensione dhe per te bashkebiseduar edhe per Ambasadore apo me keq Ambasada te debuara respektivisht USA – IRAN APO SHQIPERI – IRAN Pse a nuk asht diplomacia Cezariane qe na meson se nese nuk ban negociatorin midis paleve nuk ka vetem lufte te ftohte por edhe KONSPIRACION Vrases sic ishte tentativa dje e Rilindjes per te hedhur ne zone neutrale me greqine veriore nje qytetar qofte ky edhe i akuzuar si kriminel. Nuk duhet harruar se shtetet e se drejtes mbajne pergjegjesi per incidentet diplomatike qe ndodhin dhe ai i djeshmi nuk ndodhi pasi Konservatoret kishin infon konspirative dhe paralajmeruan me sms SHTZ Minister Sander LLESHAJ QE TE RUANTE ME KUJDES KOHEZIONIN E SHTETIT TE SE DREJTES PER AZIL KERKUESIT

Incidenti me Greket nuk ndodhi dhe shume mire qe nuk ndodhi por ketu nuk mund te them me se Katoliku LLESHAJ nuk po eksporton azilante radikale drejt Europes tone.

Ne duhet te gjeme gjuhen e perbashket dhe Kujtim GJUZI ka qene ne tre takime ne MEK Aty kam vene re se disa syresh duan te kthehen ne atedheun e tyre edhe duke dale perballe gjykatave IRANIANE dhe nuk duhen mbajtur peng sic nje shtetase KANADEZE mbahet aty prej shume kohesh.

INCIDENTI I DJESHEM I DEPORTIMIT ME DHUNE DERI NE VRASJE GJOJA PER ARRATISJE TE EHSAN BIDI DUHET TE NA BEJE TE MENDOJME SE DUHET TE FILLOJNE BISEDIME ME NDERMJETES PSE JO NE KONSERVATORET SHQIPTARE ANETARE TE PARLAMENTIT SHQIPTAR JEMI TE GATESHEM QE AZILKERKUESIT TE JENE TE MBROJTUR E PO ASHT TE ULIM TENSIONET ME SHTETIN E IRANIT KUR KANE REALIZUAR INCIDENTE BRENDA NE PO PO NE KAMP DHE KUR NUK JANE DAKORT ME ZONJEN RAHJAVI DISA QE DUAN TE KYHEHEN NE ATEDHEUN E TYRE IRAN DUHET BASHKEBISEDUAR ME ZYRTARET IRANIANE DUKE MBAJTUR NJE TREND KU NORMALISHT SHBA KANE NJE VEND TE RENDESISHEM NE KETO BISEDIME PASI ATA KANE MBROJTUR DERI ME TASH JETET E AZILANTEVE TE ASHRAF 3 SHQIPERIA KU 7200 MUXHAHEDINET TASHME NUK MUND TE TRAJTOHEN ME NDRYSHE SE 9 PAKICAT E TJERA GJUHESORE NE VENDIN MA MIKPRITES TE NANES SE MADHE TERESE NE DUHET TE BISEDOJME NE JEMI VEND ANETAR NE NATO INFO QE KANE KONSERVATORET ASHT QE REPUBLIKA E IRANIT ASHT E GATESHME TE HYJE NE BISEDIME PO ME CILEN QEVERI TE HYJE ME QEVEIRINE RAMA QE DEBON AMBASADORE DHE BEN ME KEQ SE IRANI I VITEVE 90 QE DEBOJ AMBASADEN USA NGA TEHERAN….. TE GJITHE DUHET TE DIALOGOJNE DHE TE BEJNE ME TE MIREN E MUNDESHME NDOSHTA ANDAJ NJE BUSHATLLI MINISTER PAGOI POSTIN E MINISTRIT SEPSE KERKOJ ME SHUME NGA RAMA KRYEMINISTER

GJENERAL SANDER LLESHAJ JU DJE GABUAT RANDE NA VENDOSET NE NJE TRIANGELO QE QEVERIA E RILINDJES NUK NA NXJERR DOT MA NE JEMI MIQ TE AMERIKANEVE DHE ASHTU SIC ATA NA NDIHMUAN TE LIROJNE KOSOVEN NE DUHET TE ISHIM NDERMJETES ME AMBASADEN E IRANIT PER TE REALIZUAR NJE MARVESHJE TRILATERALE SHQIPERI – IRAN – USA TI DJE MINISTER E PRISHE KETE GJASI SHUME KEQ JEP DOREHEQJE ZOTI MINISTER

GJENERAL LLESHAJ JEP DOREHEQJEN PER SHKELJE FLAGRANTE TE SE DREJTES NDERKOMBETARE TE AZILKERKUUESVE DHE JO VETEM KAQ

DV. Ec. KUJTIM GJUZI KRYETAR PARTIA KOMBETARE KONSERVATORE ALBANIA, DEPUTET KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE/gazetaimpakt

OPINIONE

INTERVISTA