Bota

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe SHBA kanë burgje sekrete të torturës në Jemen

Një hetim i AP ka zbuluar se Emiratet e Bashkuara Arabe operojnë një rrjet të “vendeve të zeza” në Jemenin e shkatërruar nga lufta, ku të dyshuarit terroristë abuzohen dhe torturohen. Personeli amerikan ka qenë i përfshirë në të paktën disa marrje në pyetje, thanë burimet e agjensisë.

Janë të paktën 18 burgje klandestine në Jemenin jugor të operuara nga Emiratet e Bashkuara Arabe ose nga forcat jemenase të krijuara dhe të trajnuara nga kombet arabe, raportoi AP të enjten. Një numër prej rreth 2,000 të burgosurish i janë nënshtruar abuzimit dhe torturës dhe nuk kanë mbrojtje ligjore, thanë burimet nga agjensia.

Ushtria amerikane siguron listat e pyetjeve për të burgosurit dhe merr transkripte të marrjes në pyetje në ‘vendet e zeza’, duke e bërë Amerikën potencialisht të përfshirë në tortura. Qytetarët amerikanë janë përfshirë drejtpërsëdrejti në disa nga marrjet në pyetje, megjithëse asnjë nga burimet nuk konfirmoi pjesëmarrjen në abuzimet e supozuara, tha raporti, duke cituar disa zyrtarë të paidentifikuar të mbrojtjes amerikane.

AP intervistoi dhjetra njerëz për këtë raport, duke përfshirë ish të burgosur, familjarë të njerëzve të mbajtur në paraburgim, avokatë, zyrtarë të Jemenit dhe të SHBA-së. Shumica e burimeve folën në kushte anonimiteti, ose nga frika e hakmarrjes ose sepse nuk ishin të autorizuar për të diskutuar mbi çështjen.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë pjesë e një koalicioni kombesh të udhëhequr nga Arabia Saudite, i cila në mars të vitit 2015 filloi një fushatë ajrore kundër rebelëve Houthi që më parë kanë rrëzuar presidentin e Jemenit, Abed Rabbo Mansour Hadi. SHBA po siguron ndihmë për koalicionin duke e furnizuar me aeroplanët e luftës dhe duke dhënë informata për zbulimin.

Në mes të luftës civile, dega lokale e Al-Kaedës, AQIP, u forcua. Burgjet sekrete të operuara nga Emiratet e Bashkuara Arabe, të zbuluara nga AP në Jemen, janë të destinuara për anëtarët e dyshuar të organizatës terroriste. Vendet e zeza ndodhen në baza ushtarake, përfshirë të gjithë detin në Eritre, portet, një aeroport, vila private dhe madje edhe një klub nate.

Ish-të burgosurit i treguan agjensisë se si u futën në kontejnerë transporti dhe madje u ndotën me jashtëqitje. Të burgosurit janë rrahur me tela, janë mbyllur brenda një ene që digjej me zjarr për ta mbushur me tym, janë lidhur në hell dhe rrotulluar në zjarr, si dhe i janë nënshtruar formave të tjera të torturës.

“Ne mund të dëgjonim britmat,” tha një ish i burgosur, i cili kaloi një gjysmë viti në një burg të vendosur në aeroportin Riyan pranë qytetit Mukalla, në Jemenin lindor.

Ai pohoi se “pothuajse të gjithë janë të sëmurë”, ndërsa të tjerët janë “pranë vdekjes”. Sipas tij, në rast të një ankese të vogël, një i burgosur “çohej direkt në dhomën e torturës”.

Ndërsa zyrtarët amerikanë të cituar nga AP pohuan se nuk kishin njohuri për personelin amerikan të përfshirë në abuzimet e drejtpërdrejta, një anëtar i njësisë speciale të Jemenit (Hadramawt Elite), e cila u krijua nga Emiratet e Bashkuara Arabe, pretendonte se forcat amerikane ndonjëherë ishin vetëm disa metra larg.

Njësia e operacioneve speciale e trajnuar në Emiratet e Bashkuara Arabe e mori Mukallan nga dega e Al-Kaedës në vitin 2016. Pas kësaj, rreth 400 persona të zonës u mblodhën mbi dyshimet e lidhjeve me AQIP.

Qeveria e mbështetur nga koalicioni jemenas ka pak dijeni mbi atë që ndodh në qytetin bregdetar, raportoi AP. Edhe në qytetin e Adenit, ku mbështetësit jemenas të qeverisë Hadi kanë autoritet, trupat e mbështetura nga Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një prani të fortë dhe veprojnë në atë që agjensia e quan një “shtet brenda shtetit”. Ata kontrollojnë gjysmën e një burgu në rrethin e Mansurës dhe një bazë ushtarake të quajtur Bier Ahmed.

Disa zyrtarë jemenas thanë se amerikanët po kryenin marrjen në pyetje të të dyshuarve terroristë në anijet jashtë bregut të Jemenit. Njëri tha se kishte dëshmuar të burgosurit që u sollën për t’u marrë në pyetje në një anije ku ai po shërbente atë kohë, duke shtuar se atij iu tha se marrja në pyetje ishte kryer nga ekspertë amerikanë.

Disa zyrtarë të mbrojtjes amerikane thanë se Pentagoni ka hulumtuar akuzat për tortura në Jemen.

“Ne nuk do t’i hedhim një sy, sepse jemi të detyruar të raportojmë çdo shkelje të të drejtave të njeriut”, tha zëdhënësja e Departamentit të Mbrojtjes, Dana White, kur u prezantua me gjetjet e AP. Zyrtarja shtoi se SHBA gjithmonë ndjek “standardet më të larta të sjelljes personale dhe profesionale.”

Duke iu referuar abuzimit të supozuar të personelit amerikan në anije, zyrtarë amerikanë të paidentifikuar këmbëngulën se nuk ishte kështu.

Qeveria e Emirateve nga ana e saj mohoi ekzistencën e vendeve të zeza në Jemen, dhe tha se asnjë torturë nuk është kryer gjatë marrjes në pyetje. Gjenerali jemenas Farag Salem al-Bahsani, komandant i rrethit të dytë ushtarak me bazë në Mukalla, tha se raportet e torturës ishin “të ekzagjeruara”.

SHBA ka një rekord historik të abuzimit të të dyshuarve terroristë pas sulmeve të 11 shtatorit, qoftë drejtpërdrejt në vendet e zeza të CIA-s në Evropë ose me anë të prokurës, për shembull në Libi gjatë sundimit të Muamar Gadafit.

Të burgosurit në burgun ushtarak të Guantanamos iu nënshtruan të ashtuquajturës “marrje të zgjeruara në pyetje”, të cilat grupet e të drejtave të njeriut e shohin si torturë. Ish-Presidenti Barak Obama e pranoi Përshkrimin në vitin 2014, duke thënë se SHBA “ka torturuar disa njerëz” në objekt. Aktualisht, një elitë e mbështetur nga SHBA-ja, Divizioni i Reagimit Emergjent (ERD) në Irak është nën hetim mbi pamjet dhe fotografitë e torturimit të terroristëve të dyshuar. SHBA thotë se nuk ka pasur njohuri për abuzimet. / © Gazeta Impakt

OPINIONE