Bota

Erdogan dhe Putin flasin në telefon për situatën në Siri

Pas sulmeve të Shteteve të Bashkuara bashkë me aleatët Franca dhe Britania e Madhe, Presidenti Turk, Tayyip Erdogan ka biseduar në telefon me homologun e tij rus, Vladimir Putin rreth Sirisë.

Nga biseda që kanë bërë, ata kanë rënë dakord që të punojnë për të zvogëluar tensionet dhe të vazhdojnë përpjekjet për të gjetur një zgjidhje politike, shkruan ‘Reuters’.

Kjo deklaratë ka dalë nga zyra e Erdoganit në të cilën thuhet se ‘ Erdogan dhe Putin kanë rënë dakord të “ruajnë vendosmërinë për të ulur tensionet në terren në Siri dhe për të vazhduar përpjekjet për një zgjidhje politike”.

OPINIONE

INTERVISTA