Erdogan ndalon me ligj heqjen e qimeve me lazer ne sallonet kozmetike

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka nënshkruar deri më tash një urdhër të paparë për ndalimin e heqjes së qimeve me laser në sallonet kozmetike.
Erdogan më 29 mars në pallatin e tij kishte mbajtur takimin “Për Turqinë e bukur”, ndërsa ngjarja është emituar direkt në televizionin shtetëror.

Dermatologët e arsyetuan këtë me atë se se disa lloje të instrumenteve për të hequr qimet nga rrënjët e saj në mënyrë të përhershme me anë të përdorimit të laserit nuk duhet të lejohen në sallonet e bukurisë.

Gjatë viteve, ka pasur mijëra raste kur njerëzit që kërkojnë heqjen e qimeve u shtruan në spital me djegie të rënda dhe deformime të tjera të lëkurës dhe infeksioneve për shkak të aplikimeve të pahijshme të teknologjisë.

Pra, Ministria e Shëndetësisë ka vendosur vetëm spitale apo klinika që kalojnë miratimin e saj duhet të lejohen të veprojnë këto pasjisje./ Opinion

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne