Rajoni

Erdogan paralajmëron operacione të reja në Kosovë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mirëpritur operacionin Agjencisë Turke të Inteligjencës (MIT) ndaj strukturës së organizatës FETO në shtetin qendror afrikan të Gabonit. Ky shtet ka sjellë në Turqi tre krerë të organizatës.

Mirëpo, Erdogan nuk është ndalur me kaq. Gjatë një tubimit të partisë së tij ka paralajmëruar se do të ketë përsëri arrestime të reja në Republikën e Kosovës ndaj gylenistëve që kanë mbetur në shtetin tonë, transmeton Indeksonline

“Nuk do të jetë operacioni i fundit edhe në Kosovë. Do të ketë operacione të reja në Kosovë kundër këmbës ballkanike të FETO-s”, ka thënë ai.

Ndryshe, më 29 mars autorietet e sigurisë në Kosovë kanë arrestuar gjashtë gylenistë, 5 profesorët dhe 1 doktor.

Të gjashtë të dyshuarit akuzohen për lidhje me organizatën FETO dhe lidhen direkt në përpjekjen e grushtit të shtetit të korrikut 2016 që la më shumë se 250 të vdekur dhe mijëra të plagosur.

OPINIONE