Bota

Erdogan publikon kabinetin e parë të qeverisjes presidenciale

Janë qartësuar edhe emrat e ndihmëspresidentit dhe ministrave të Sistemit të Qeverisë Presidenciale të ardhur në pushtet me zgjedhjet e 24 qershorit.

Ja edhe lista e shpallur nga Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan):

 • President – Rexhep Tajip Erdoan
 • Ndihmëspresident – Fuat Oktay
 • Ministër i Drejtësisë – Abdülhamit Gül
 • Ministër i Punës, Shërbimeve Sociale dhe Familjes – Zehra Zümrüt Selçuk
 • Ministër i Mjedisit dhe Urbanizimit – Murat Kurum
 • Ministër i Punëve të Jashtme – Mevlüt Çavuşoğlu
 • Ministër i Energjetikës dhe Burimeve Natyrore – Fatih Dönmez
 • Ministër i Arsimit Kombëtar – Ziya Selçuk
 • Ministër i Rinisë dhe Sportit – Mehmet Kasapoğlu
 • Ministër i Punëve të Brendshme – Süleyman Soylu
 • Ministër i Mbrojtjes Kombëtare – Hulusi Akar
 • Ministër i Shëndetësisë – Fahrettin Koca
 • Ministër i Thesarit dhe Financave – Berat Albayrak
 • Ministër i Industrisë dhe Teknologjisë – Mustafa Varank
 • Ministër i Bujqësisë dhe Pyjeve – Bekir Pakdemirli
 • Ministër i Tregtisë – Ruhsar Pekcan
 • Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës – Mehmet Cahit Turan