Bota Islamofobi

Erdogani refuzon termin ‘islam i moderuar’: Kjo ide është një mjet i Perëndimit për të dobësuar Islamin

Ideja e ‘islamit të moderuar’ u shpik nga Perëndimi dhe po përdoret për të dobësuar fenë e lashtë, tha presidenti i Turqisë Rexhep Erdogan në lidhje me reformat e Arabisë Saudite, ndërsa nuk ndali as sulmet ndaj BE-së për “diskriminimin” e muslimanëve.

Muajin e kaluar, princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman u zotua të rivendoste Islamin “e moderuar” në mbretërinë e cila konsiderohet “shtëpia” e fesë. Monarkia e gjirit aktualisht ndjek një version selefist ose vehabist të Islamit, i cili shpesh përshkruhet si “ultrakonservator” dhe administrohet përmes ligjit të sheriatit islam. Në atë që duket një referim i drejtpërdrejtë ndaj princit të kurorës të Arabisë Saudite, Erdogani denoncoi interpretimin “e moderuar” të islamit në një fjalim të mbajtur të premten në këshillin konsultativ të gruas të Organizatës për Bashkëpunimin Islamik (OIC).

Termi ‘islam i moderuar’ po flluskon përsëri. Patenta islam i moderuar i përket perëndimit. Nuk ka islam të moderuar ose të tepruar; Islami është një. Qëllimi i përdorimit të këtyre termave është të dobësojë islamin, “tha Erdogan në Ankara.

“Ndoshta personi që shpreh këtë koncept mendon se i përket atij. Jo, nuk ju takon juve “, shtoi ai, duke kujtuar se shumë vite më parë ai ishte” pyetur për “islamin e moderuar” në takimet në parlamentin Evropian”.

Futja e Vizionit 2030 nga Princi Mohammed bin Salman është për të transformuar markën vehabiste të islamit sunit, i cili ndalon përzierjen gjinore, koncertet dhe kinematë. Duke filluar nga vera e vitit të ardhshëm, gratë në Arabinë Saudite do të lejohen të ngasin makinat. Në vitin e ri, gratë gjithashtu do të lejohen të marin pjesë në eventimentet sportive, pasi monarkia po vazhdon të sjellë reformat e saj të liberalizimit.

Muajin e kaluar, princi zbuloi një plan 500 miliardë dollarësh për të ndërtuar një vend të artit me kufijtë e tij deri në Jordani dhe Egjipt. Mega-qyteti i ri do të ngrihet me qëllim të diversifikimit të ekonomisë së vendit arab dhe zvogëlimin e varësisë së tij nga nafta.

Reformat e Rijadit janë shoqëruar me një lëvizje masive kundër korrupsionit, e cila u pa me një spastrim të elitës politike dhe të biznesit në mbretëri, duke përfshirë 11 princa. Aleati më i afërt i mbretërisë, SHBA, e ka mirëpritur fushatën, me Presidentin Donald Trump duke thënë se të arrestuarit e kishin “mjelur vendin e tyre për vite me radhë”.

Ata thonë se do të kthehemi në islam të moderuar, por ata ende nuk u japin grave të drejtën për të ngarë makinën. A ka një gjë të tillë në Islam? Mendoj se ata do ta japin këtë të drejtë kur të kthehen tek i moderuari “, vuri në dukje Erdogan të premten.

Presidenti turk sulmoi gjithashtu BE-në për miratimin e një serie ndalimesh të ashtuquajturat “ndalimet burka” të paraqitura në vitet e fundit, duke e quajtur atë një “diskriminim ndaj grave muslimane”.

“Shamitë po ndalohen gradualisht në shoqërinë e shteteve të BE-së, nje truk mashtrimi, i cili orvatet të ndalojë gratë muslimane nga hyrja e tyre në jetën shoqërore. Përpjekjet për të burgosur gratë muslimane në shtëpitë e tyre po përhapen si virus”, tha Erdogan.

Mbulesa tradicionale islame në kokë dhe fytyrë ka qenë prej kohësh objekt diskutimi në Evropë, ku shpesh shihet si i papërputhshëm me vlerat sekulare. Franca u bë vendi i parë evropian që imponoi ndalimin e mbulesës të plotë të fytyrës në vitin 2011. Pas kësaj Belgjika e pasoi menjëherë. Deputetët gjermanë miratuan një ndalim të pjesshëm të fytyrës këtë prill, duke thënë se detyra e vendit është të paraqitet “në një mënyrë ideologjikisht dhe fetarisht neutrale.” Parlamenti i Austrisë gjithashtu miratoi një paketë masash që ndalojnë shpërndarjen e Kuranit dhe mbajtjen në publik të veshjes me mbulimin e plote te fytyrës.

“Ata që na mësojnë ne mësimet mbi të drejtat e njeriut, për fat të keq sot po përshëndesin shkeljen e të drejtave themelore të njeriut në vendet e tyre”, tha Erdogan./ Gazeta Impakt

burimi:rt