Opinion

Familja Al Kalifa vepron si gardian burgu në Bahrein për t’u shërbyer interesave amerikane

Një profesor amerikan dhe një komentator politik tha se regjimi Al Kalifa është një “shtet klient, subjekt i Perandorisë Amerikane”, duke e përshkruar Bahreinin si një burg “në qiell të hapur”, me familjen në pushtet që vepron si “roje burgu” për të mbrojtur Flotën e Pestë të SHBA-së në shtetin e Gjirit.

“Është e përshtatshme ta mendojmë Bahreinin si një burg të madh në qiell të hapur, me familjen Al Kalifa që vepron si roje burgu, duke mbrojtur flotën e pestë të SHBA-së nga shqetësimi i popullatës lokale, që mund të dëshironte të angazhohej në menaxhimin e vetë shoqërisë së saj,” tha Mark Mason nga San Francisko për Agjensinë e Lajmeve Tasnim.

Dr. Mason ofron analiza të politikave të brendshme dhe të jashtme të Shteteve të Bashkuara për mediat ndërkombëtare të lajmeve. Ai është trajnuar si një antropolog biologjik i arsimuar në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley. Mason është shfaqur në televizionin Al-Etejah, në Rusia Today, në Radion Zëri i Rusisë, si dhe në Life News Russia, AcTVism Munich News Nuestra Tele Noticias NTN24 në Kolumbi, the Real News Network, Radio 786 në Kejptaun, dhe në Forumin KQED në San Françisko, Kaliforni.

Në vijim është teksti i plotë i intervistës:

Tasnim: Më 23 maj, forcat e Bahreinit bastisën fshatin Diraz, i cili ka qenë nën rrethim ushtarak për gati një vit, dhe hynë në shtëpinë e sheikut Isa Qassim, udhëheqës shpirtëror i shumicës shiite të Bahreinit. Forcat e regjimit vranë të paktën pesë demonstrues, plagosën dhjetra dhe arrestuan mbi 280 vetë gjatë goditjes. Cili është qëndrimi juaj për sulmin?

Mason: Bahreini është një monarki e vogël e vendosur në bregun lindor të gadishullit arab që funksionon si një shtet klienti i Perandorisë Amerikane. Që nga viti 1995, Flota e Pestë detare e SHBA-së është vendosur në Bahrein. Përpara objektit amerikan në Bahrein, marina britanike ishte e pranishme që nga shekulli i nëntëmbëdhjetë. Pas rënies së Perandorisë Britanike pas Luftës së Dytë Botërore, SHBA filloi të merrte praninë rajonale koloniale në Gjirin Persik. Qeveria e SHBA-së favorizon monarkitë dhe format e tjera të pushtetit autokratik shtetëror, sepse, si një perandori globale, kontrolli mbi popullsinë lokale është lehtësuar nga qeveria e ashpër dhe shtypëse. Është e përshtatshme të mendosh për Bahreinin si një burg i madh në qiell të hapur, me familjen Al Kalifa që vepron si roje burgu, duke mbrojtur flotën e pestë të SHBA-së nga shqetësimi i popullatës lokale, që mund të dëshironte të angazhohej në menaxhimin e vetë shoqërisë së saj. Kështu, për fat të keq, njerëzit e Bahreinit janë robër në luftën globale të pushtetit për të kontrolluar naftën. Mund të presim më shumë keqpërdorim të të drejtave të njeriut në Bahrein. Të gjitha pretendimet e të drejtave të njeriut janë hedhur poshtë në Bahrein dhe Arabinë Saudite, në interes të bërjes së disa njerëzve shumë të pasur dhe të bërjes së shefit perandorak të lumtur. Monumenti i Perlës, i ndërtuar në vitin 1982, u shkatërrua nga qeveria e Bahreinit në vitin 2011. Monumenti përfaqësonte unitetin dhe krenarinë qytetare. Si të burgosur të qeverive të Bahreinit dhe të Shteteve të Bashkuara, të gjitha pretendimet e shoqërisë civile janë zhdukur.

Tasnim: Bastisja më vdekjeprurëse ndodhi dy ditë pasi Presidenti i SHBA-së, Donald Tramp, siguroi publikisht mbretin e Bahreinit se marrëdhënia e tyre do të ishte e lirë nga “tendosja”, gjatë udhëtimit të tij të parë zyrtar jashtë shtetit. Pas vizitës, regjimi saudit filloi gjithashtu një rrëmujë në popullin e vet në rajonin e Katifit të populluar me Shia. A besoni se Trampi i ka dhënë dritën jeshile regjimeve vehabiste në rajon për të filluar një goditje të re ndaj Shiave?

Mason: Presidenti Tramp, siç bëjnë të gjithë presidentët e SHBA-së, është duke kërkuar para dhe pushtet. Nafta është para dhe energji, prandaj Trampi po kërkon të kontrollojë naftën dhe të bëjë disa para me shitjen armëve. Qeveria amerikane ka frikë nga nacionalizmi demokratik i pavarur. Qeveria e SHBA-së favorizon kultet irracionale dhe brutale, sepse ato janë të lehta për t’u kontrolluar dhe veprojnë si policë efikasë që nxisin kaosin dhe frikën në mesin e popullatës lokale. Ashtu si në Ukrainë, Somali, Sudan, Brazil dhe Venezuelë, politika e jashtme e SHBA-së është të destabilizojë qeveritë lokale dhe institucionet sociale. Presidentët Karter dhe Regan, të ndihmuar nga qeveria saudite, filluan mbështetjen financiare për grupet e dhunshme xhihadiste në rajon. Rezultati i pritur ka qenë kaosi i dhunshëm, i cili ishte mjaft i kufizuar, por tani është zgjeruar në nivel rajonal dhe ndërkombëtar, me fokusin aktual të ISIS-it në Irak dhe Siri. Vizita e fundit e Presidentit Tramp në Arabinë Saudite sugjeron që politika e jashtme e SHBA-së në rajon nuk ka ndryshuar.

Tasnim: Ne e dimë se rajoni i Lindjes së Mesme ka vuajtur nga vitet e pasigurisë, gjakderdhjes, përplasjeve dhe trazirave. Megjithatë, gjatë vizitës së tij në Rijad, Trampi nënshkroi një marrëveshje armësh me vlerë 110 miliardë dollarë me Arabinë Saudite, pavarësisht paralajmërimeve se ajo mund të akuzohej se ishte bashkëpunëtore në krimet e luftës së regjimit në Jemenin fqinj. Çfarë mendoni për marrëveshjen dhe agresionin e vazhdueshëm kundër vendit të varfër arab në muajin e shenjtë të Ramazanit?

Mason: Pjesa më e madhe e Lindjes së Mesme dhe Azisë Jugore janë nën dominimin imperial amerikan. Nuk mund ta dokumentoj numrin dhe shtrirjen e krimeve të luftës amerikane në këtë rajon. Shumë. Le ta fusim në kokë se nuk ka para në paqe. Nëse paqja do të ishte rruga për fitimet e korporatave ndërkombëtare transnacionale, Lindja e Mesme do e përjetonte paqen që nesër. Politika e jashtme e Shteteve të Bashkuara udhëhiqet nga sundimi imperialist, nga vjedhja e burimeve natyrore dhe puna lokale, dhe përfundimisht nga përpjekja e pashuar e korporatave kapitaliste për të rritur fitimet për investitorët e korporatave. Jemeni nuk është nën kontroll të plotë amerikan dhe nuk është armiqësor ndaj Iranit. Ky është problemi i madh politik për Jemenin. SHBA ka kryer krime lufte në Jemen. Vuajtjet njerëzore dhe shkatërrimi i infrastrukturës janë kryer drejtpërsëdrejti nëpërmjet bombardimeve dhe goditjeve me raketa, dhe indirekt përmes shitjes së armëve në Arabinë Saudite, pasuar nga mbështetja logjistike ushtarake për sulmet e Arabisë në Jemen. Shitja e armëve ndaj sauditëve ruan petrodollarin amerikan duke i rikthyer paratë e Arabisë në ekonominë amerikane, dhe kjo duke pasuruar prodhuesit e municioneve të luftës amerikane – dhe së fundmi plutokracinë amerikane – njerëzit që kanë rëndësi. Sa i përket kuptimit të shitjes së armëve ushtarake dhe dhunës gjatë Ramazanit, unë do ta lë këtë pyetje për të tjerët që të më ndriçojnë.

OKB ka deklaruar një krizë humanitare në Jemen, ndërsa lufta ndikon në shërbimet e kujdesit shëndetësor dhe furnizimet me ushqime. Kombinimi i dhunës ushtarake të Shteteve të Bashkuara, Saudisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe të shkaktuar ndaj popullit jemenas, përfshin shkatërrimin e prodhimit dhe magazinimit të ushqimit. Zhdukja dhe kolapsi i institucioneve themelore sociale është e afërt. Një fëmijë vdes çdo dhjetë minuta në Jemen, sipas UNICEF.

Mendoj se mënyra për të dalë nga militarizmi rajonal është rindërtimi i Lëvizjes jo-Lineare të OKB-së, me qëllim të mbështetjes së një embargoje të armëve ushtarake në Lindjen e Mesme. Konfliktet rajonale mund të zgjidhen vetëm në mënyrë humane dhe racionale përmes diplomacisë. SHBA tani di vetëm diplomacinë me armë zjarri, e cila nuk është aspak diplomaci. SHBA-ja është oborri i kërcënimeve në shkollë që ne të gjithë e njohim. Mënyra për të mposhtur një kërcënues është duke krijuar solidaritet midis të kërcënuarve. Nuk duhet harruar fakti që fuqitë botërore janë duke luftuar për kontrollin e naftës, një substancë që shkatërron habitatin mbi të cilin varet vetë mbijetesa jonë. Ne do të ishim të mençur po të ndalnim grindjet lokale për të shqyrtuar pse lejojmë një fantazi, paranë, të kontrollojë fatin tonë. / © Gazeta Impakt

OPINIONE

INTERVISTA