Kuriozitete

Fermeri ndërton stadiumin prej kashte

Rusia dëshiron që të shpenzojë sa më pak për Kupën Botërore 2008 dhe një fermer i ka dhënë një përgjigje ironike për punimet e ngadalta: kashtën.

Roman Ponomaryov ka realizuar një kopje të stadiumit prej 700 minilonë dollarë në ST. Petersburg, i cili do të organizojë gjysmë finalet e Kupës Botërore. Arena e tij është e përbërë nga 4.500 dengje kashte, dhe ka kapacitet për 300 persona. Ky stadium organizoi turneun e tij të parë vetëm për ekipet lokale fundjavën e kaluar duke përdorur rregulla të modifikuara të futbollit.

“Është mirë që njerëzit të jenë të gëzuar dhe të krijojnë atmosferën sportive përpara Kupës Botërore,”-tha fermeri rus.

Stadiumi i Shën Petersburg, i cili prit finalen e Kupës së Konfederatave këtë muaj, ka tërhequr zemërimin për koston e tij, skandalet e korrupsionit, vonesën dhe vdekjet e punëtorëve.

Ponomaryov është një tifoz i klubit të Zenit, St. Petersburg dhe thotë se modeloi stadiumin e tij të kashtës në shtëpinë e re të Zenit si ironi për problemet e mëdha të  konstruksionit të stadiumit të vërtetë.

OPINIONE

INTERVISTA