Rajoni

Fotoja ikonë që tregon se në Ballkan krerët u përzgjodhën nga lobi hebre

Një foto sensacionale ka qarkulluar sot në rrjetet sociale, që përbën një dëshmi të fortë që pushteti apo njerëzit e pushtetshëm në botë i kanë pikasur prej shumë vitesh mekanizmat e tyre të klientelës në Ballkan.

Bëhet fjalë për dy prej njerëzve më të pushtetshëm të botës, njëherësh dy nga hebrenjtë më të pasur të saj, David Rockfeler dhe Jakob Rotschild, të cilët kanë edhe grupin e bankave më të rëndësishme në SHBA dhe Francë. Foto është e vitit 1979 dhe është shkrepur në Nju Jork.

Më ta janë në përkatësisht Borka Vuçiç dhe Sllobodan Millosheviç, përkatësisht ish-numrat 1 dhe 2 të Beogradska Banka.

Millosheviçi, 10 vjet më pas bëhet nr.1 i Serbisë dhe dërgon Ballkanin në një kasaphanë gjigande.

Kurse Borka Vuçiç, gruaja më e rëndësishme e ish-Jugosllavisë, pasi kontrollonte bankën kryesore të saj, 30 vjet pas asaj fotoje vdiq në një aksident të çuditshëm në autostradën Beograd-Nish.

Pas 4 viteve, nipi i Borka-s, Aleksandër Vuçiç bëhet kryeministër e më pas president i Serbisë. /tesheshi