Bota

Franca mohon se i ka kërkuar Izraelit të mos sulmojë Libanin

Franca ka mohuar akuzat se i ka kërkuar Izraelit që të përmbahet nga sulmet ndaj Libanit përpara se një kabinet i ri të zbulohet në Bejrut, sipas një deklarate të së martës të lëshuar nga ambasada e Francës në Liban.

Më parë, mediat kishin cituar ministren e Jashtme franceze Jean-Yves Le Drian të thoshte se presidenti francez Emmanuel Macron planifikoi të anullojë një vizitë të ardhshme në Liban – e planifikuar për në shkurt – nëse kabineti i ri i vendit ende nuk ishte zbuluar.

Raportet gjithashtu sugjeruan se Franca kishte pezulluar mbështetjen për ushtrinë libaneze për të protestuar ndaj aktivitetit të vazhdueshëm ushtarak të Hezbollahut.

“Franca po i kushton vëmendje situatës në Liban dhe shpreson se një qeveri do të përpilohet sa më shpejt që të jetë e mundur”, thuhet në deklaratën e ambasadës, duke theksuar nevojën për të “siguruar sovranitetin, stabilitetin dhe sigurinë e Libanit”.

Ambasada u kërkoi gjithashtu partive që të pajtohen me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të KB që kanë të bëjnë me “Linjen e Kaltër” që ndan Libanin nga Izraeli.

Sipas të përditshmes izraelite Maariv , zyrtarët francezë i kërkuan presidentit izraelit Reuven Rivlin – gjatë një vizite të kohëve të fundit në Paris – të përmbahet nga sulmet ndaj Libanit përpara se të formohet një qeveri e re libaneze.

Që kur Libani mbajti sondazhet parlamentare në maj të vitit të kaluar, Kryeministri i caktuar Saad Hariri ka luftuar për të hartuar një qeveri të re.

Procesi ka hasur vonesa të përsëritura dhe akuza reciproke midis forcave kryesore politike të vendit dhe kërkesave të disa partive për përfaqësim më të madh në qeverinë e ardheshme.

Sipas kushtetutës së Libanit, kryeministri i caktuar nuk ka një afat për formimin e një kabineti të ri.

Në fund të vitit të kaluar, trupat izraelite thuhet se shkatërruan një numër të tuneleve – thuhet se u gërmuan nga Hezbollahu – që lidhin Libanin Jugor me Izraelin./ yenisafak/ Gazeta Impakt

OPINIONE