Shqiperia

Fuga shpërthen ndaj Kumbaros: Shporru fantazmë e antikulturës, futu në manastir kallogre e lutu

Artan Fuga, pedagogu dhe akademiku i njohur ka qenë një nga mbështetësit kryesor kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Kur kanë kaluar dy ditë nga miratimi mes tensionit nga opozita të projektligjit për Teatrin Fuga përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, i është kundërvirë ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro.

“Prisja të paktën abstenim, se me shumë as shpresoja, nuk mund të ngrejë dorën e shkatërrimit nënpunësi që i kanë besuar krijimin”, – shkruan ndër të tjera Fuga.

Per teatrin : Lezja mbi buldozer

Zoti e deshi qe tre ish kryeministra te shprehen kunder. Me qarte nuk duhej.  Pandeli Majko për atë që refuzove të marrësh kazmën në dorë je ne zemren time. Me qarte Zoti nuk mund te n’a e jepte shenjen se kemi arritur fundin, pra do te ringrihemi. E shoh qarte teknologjine e ringritjes. Me nje ministre hipur ne eskavatorin e pushtetit qe nuk i takon po kthen ne qereste art, kulture, trashegimi. E fshire nga ndergjegja. As hunet nuk na kane sjelle kete rrenoje qe po i sjellim vetes. Prisja te pakten abstenim, se me shume as shpresoja, nuk mund te ngreje doren e shkaterrimit nepunesi qe i kane besuar krijimin. Cfare thua!!! Ik, ik, ik, Bertas ne enderr me termet. Nje hije leviz ne makth. Shporru fantazem e antikultures nga bota shqiptare! Ik te mos mbetesh pa falje.
Futu ne manastir kallogre, e lutu pa fund, shekuj te perbuzin.” – shkruan Fuga.