Bota

Gazeta Arabe: Al-Fagham i vrarë nga MbS për transmetimin e Inteligjencës së Luftës në Jemen ndaj mbretit Saudit

Gazeta në gjuhën arabe al-Quds al-Arabi shkruajti se Mbreti Salman ka humbur besimin e tij në të gjithë, përfshirë princin e tij të kurorës, dhe i kishte besuar al-Faghamit në çështjet e luftës në Jemen.

“Al-Fagham kishte njoftuar Mbretin Saudit për realitetet e luftës në Jemen, sulmet kundër Aramco dhe pakënaqësinë e oficerëve ushtarakë me sjelljet e Bin Salmanit dhe kjo ka bindur MbS të vriste truprojën besnike të babait të tij,” shtoi ai.

Gazeta akuzoi gjithashtu MbS për vrasjen e disa oficerëve të tjerë, tek të cilët ai kishte humbur besimin, dhe tregoi se një numër oficerësh që e shoqëruan në ceremoni zyrtare nuk janë më të pranishëm.

Në vërejtjet përkatëse të hënën e kaluar, një princ i Saidit disident që jeton në Gjermani kishte fajësuar gjithashtu Mohamed bin Salman për vrasjen e dy truprojave mbretërore, duke thënë se MbS dëshiron të deklarohet shpejt si mbret i ri.

Khalid bin Farhan al-Saud shkroi në faqen e tij në twitter se “së shpejti do të dëshmojmë tradhtarin bin Salman për ta prezantuar veten si mbret”.

Ai iu referua vdekjes së Faisal al-Sho’aibi, një prej truprojave të mbretit Salman, në gusht të vitit 2015 në Marok dhe vrasjen e fundit të al-Fagham, 47 vjeç, i cili ishte njohur gjerësisht si oficeri më i besuar i mbretit për mbrojtjen personale, dhe tha që MbS po planifikon që së shpejti të deklarohet si mbret pasi të përjashtojë rojet mbretërore të babait të tij.

Farhan zbuloi se plani po zbatohet në bashkëpunim me CIA, duke thënë se ata duan të zëvendësojnë rojen mbretërore me mercenarët e Blackwater për të krijuar terren që MbS të ngjitet në fron.

Zëdhënësi i mediave të Policisë së Provincës Makkah konfirmoi në fund të javës së kaluar se truproja personal i mbretit saudit ishte qëlluar për vdekje gjatë një mosmarrëveshje personale.

Zëdhënësi pohoi se Gjeneral Majori Abdul Aziz bin Badah al-Fagham ishte duke vizituar shtëpinë e një miku kur u qëllua.

Aktivistët e mediave sociale saudite shkruajtën në faqet e tyre se vdekja e al-Faghamit duket e dyshimtë duke pasur parasysh praninë e forcave të sigurisë jashtë shtëpisë së tij dhe të shtënave të tyre të menjëhershme kundër vrasësit të tij dhe shihet si një përpjekje për të mbyllur çështjen menjëherë.

Gjithashtu, Ali al-Ahmad, një gazetar saudit, shkroi në faqen e tij në twitter se al-Fagham u pushua nga puna e tij disa ditë më parë, gjë që e bën vdekjen e tij edhe më të dyshimtë.

Ai shtoi se truproja ishte parëdisa ditë më parë teksa ai po shëtiste i vetëm në Jeddah, gjë që është e çuditshme, duke pasur parasysh gradën dhe pozicionin e tij, dhe duke pasur parasysh faktin se ai duhet të kishte qenë përkrah mbretit Salman.

Një aktivist i mediave sociale përshkroi vdekjen e al-Faghamit si të ngjashme me vrasjen brutale të gazetarit saudit Jamal Khashoggi i cili u vra me një urdhër të drejtpërdrejtë nga bin Salman.

Khashoggi u vra dhe trupi i tij u shpërnda pasi hyri në konsullatën Saudite në Stamboll, Turqi, për të mbledhur dokumente në lidhje me dasmën e tij të planifikuar.

Pasi fillimisht ofroi deklarata kontradiktore, Arabia Saudite konfirmoi që agjentët e saj vranë Khashoggi, por mohuan që udhëheqësit e saj të vjetër ishin të përfshirë.

Sidoqoftë, agjencitë e inteligjencës amerikane kanë konkluduar se MbS urdhëroi vrasjen dhe një ekspert i së drejtës së KB gjeti “prova të besueshme” që e lidhnin Princin e Kurorës me vrasjen.

Gjithashtu, sauditi Mujtahid, i cili besohet të jetë anëtar ose ka një burim të lidhur mirë në familjen mbretërore, tha se Bin Salman kishte shprehur disa herë gatishmërinë e tij për të larguar truprojën e sapo vrarë të mbretit Salman.

Uebfaqja e lajmeve në gjuhën arabe al-Nashrah citon Mujtahid të thotë se al-Fagham ishte në pallat në kohën e vrasjes dhe jo në rezidencën e një miku, siç pretendohet nga qeveria.

“MbS nuk ishte i sigurt për besnikërinë e al-Faghamit ndaj princit të kurorës dhe ai kishte shprehur disa herë gatishmërinë për ta lënë larguar,” shtoi ai.

Ndërkohë, Mohamed al-Moaseri, një disident Saudit me banim në Londër, kishte paralajmëruar 5 muaj më parë për mundësinë e vrasjes së al-Faghamit nga MbS.

Ai e kishte paralajmëruar el-Fagham që bin Salman një ditë do ta merrte atë dhe ekipin e tij për t’i zëvendësuar ata një grup agjentësh kolumbianë si Blackwater.

Aktivistët e mediave sociale kanë shprehur dyshime për vdekjen e al-Faghamit, duke e përshkruar atë si vrasje.

Krimet me armë janë të rralla në Arabinë Saudite, ku ligji i rreptë sheh vrasës të dënuar dhe kontrabandistë droge të ekzekutuar në mënyrë rutinore. Në vitin 2017, kishte 419 vetëvrasje të raportuara, sipas Zyrës së KB për Drogën dhe Krimin./gazetaimpakt/farsnews/

OPINIONE