Bota

‘Gënjeshtare, gënjeshtare’: Merkel shqetësohet nga turma anti-refugjatësh në tubimin e zgjedhjeve

Kancelarja gjermane Angela Merkel u përball me fishkëllima dhe të bërtitura protestuesish gjatë një fjalimi të fushatës për herë të dytë në pak më shumë se një javë. Kancelarja sfiduese u tha protestuesve anti-refugjatë se Berlini ende mirëpret azil-kërkuesit.

Merkel, e cila po kërkon një mandat të katërt si udhëheqëse e Gjermanisë për zgjedhjet e 24 shtatorit, foli të shtunën në një turmë prej rreth 3,000 njerëzish në Quedlinburg, qytet në Saksoninë-Anhalt, ku u përball me protestues të zemëruar që bërtitën dhe fërshëllyen gjatë fjalimit prej 30 minutash. Demonstruesit, me parulla po aq kritike thërrisnin “gënjeshtare, gënjeshtare” dhe “Merkel duhet të shkojë”.  Disa të tjerë me logon e krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), thanë se politika mbi refugjatët e kancelares ka dështuar. Që nga viti 2015, kur Merkel paraqiti politikën e “dyerve të hapura”, rreth një milion azilkerkues kanë mbërritur në Gjermani, duke tendosur sistemin e saj të mirëqenies sociale dhe duke shkaktuar një rritje në ndjenjat anti-emigrante. AfD është përpjekur të përfitojë nga kriza dhe mund të fitojë deri në 10 përqind të vendeve në zgjedhjet e ardhshme, sipas sondazheve të opinionit. Konservatorët e krishterë demokratë të Merkelit që planifikojnë të fitojnë, sfiduan protestuesit, duke thënë se britmat nuk do ti zgjidhnin problemet e Gjermanisë. “Disa besojnë se problemet në Gjermani mund të rregullohen duke ulëritur. Por as unë nuk mendoj kështu, as edhe shumica e njerëzve këtu, “tha ajo. “Disa njerëz nuk mund të bëjnë asgjë tjetër veçse të çirren dhe të bërtasin, por nuk ne nuk do ti lejojmë ata.”
Ajo tha se Gjermania ende do ti mirëpresë refugjatët, por pranoi se kriza e vitit 2015 nuk duhet të lejohet të përsëritet dhe premtoi që të luftojë shkaqet e lëvizjes masive të njerëzve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut.
Ajo gjithashtu adresoi çështje të brendshme, si skandali i vazhdueshëm mbi falsifikimin e rezultateve të testimit nga prodhuesit e makinave gjermane me naftë  dhe përmirësimin e jetës në zonat rurale të vendit.
Tubimi i mëparshëm i zgjedhjeve në Annaberg-Buchholz, i pari i Merkel në ish-Gjermaninë lindore komuniste, pati qëndrime armiqësore. Në ngjarjen e të enjtes të javës së kaluar, protestuesit mbajtën banderola duke e quajtur atë një ‘tradhtare’ dhe thanë se ajo nuk është “kancelaria jonë”.

Ndalesa tjetër e planifikuar e Merkel ku do të marrë pjesë në një tubim të martën për fushatën është Bitterfeld-Wolfen, i vendosur në të njëjtin shtet.

 

/Rt

OPINIONE