Bota

George Soros: Bitcoin “çerdhe e diktatorëve”, megjithatë vazhdon të investojë në monedhën virtuale

Miliarderi George Soros së fundmi ka kritikuar bitcoinin, por duket se ai nuk është kundër investimit të tij në të. Fondi i tycoon ka blerë aksione në kompaninë e kriptovalutave Overstock.

Fondi Soros mbante 2,472,188 aksione në Overstock në fund të tremujorit të katërt të vitit 2017, duke e bërë biznesmenin aksioner të tretë më të madh, njofton “CNBC”, duke cituar dosjet rregullatore.

Aksionet kishin vlerë 157.97 milion dollarë në kohën e investimit, por kishin humbur më shumë se 10 milionë dollarë deri të mërkurën, raporton “RT”.

Overstock dikur ishte një shitës me pakicë në internet që konkurronte me Amazon dhe firmat e tjera. Megjithatë, kompania vendosi të riformojë rrënjësisht dhe filloi të pranonte bitcoin. Megjithatë, kompania ka vendosur të riformatojë dhe të fillojë pranimin e bitcoin.

Pronari Patrik Byrne i tha “CNN” në dhjetor se donte të shiste biznesin me pakicë dhe të përqëndrohej në pronësinë e Overstock për 10 kompani bllokada.

Soros foli publikisht kundër bitcoin në janar në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Miliarderi e quajti atë një “fole për diktatorët” dhe e krahasoi atë me një “flluskë tipike.”