Opinion

Ghislaine Maxwell dhe Jeffrey Epstein ishin spiunët që përdornin seksin me të mitur për të shantazhuar politikanët

Nga: Emma Parry

GHISLAINE Maxwell dhe dashnori i saj pedofil Jeffrey Epstein ishin të dy spiunë izraelitë të cilët fotografuan burra të fuqishëm duke bërë seks me vajzat e mitur për t’i shantazhuar, ka pretenduar me sensacion kontrolluesi i tyre i supozuar Mossad.

Dyshohet se dyshja zhvilloi një operacion të quajtur “kurth-mjalti” ku ata do të siguronin informacion për izraelitët.

Pretendimet e pabazuara janë bërë nga Ari Ben-Menashe i cili pretendon se ai është një ish spiun izraelit.

Ben-Menashe pretendon se ai ishte “mbajtësi” i babait të Ghislaine Robert Maxwell, i cili ishte gjithashtu një spiun, dhe ishte ish-baroni i gazetës që futi Epsteinin dhe vajzën e tij në agjencinë e inteligjencës izraelite.

Ai i bën pretendimet e pa verifikuara në një libër të ri të quajtur “Epstein: Burrat e vdekur nuk thonë histori”. Ben-Menashe thotë: “Z. Epstein ishte një idiot i thjeshtë që po shkonte për të siguruar foto falas të politikanëve në Shtetet e Bashkuara.

“Shiko, shkuarja me një katërmbëdhjetë vjeçare nuk është një krim. Mund të jetë e turpshme, por nuk është një krim”.

“Por shkuarja me një vajzë katërmbëdhjetë vjeçe është një krim. Dhe ai po merrte fotografi të politikanëve që po shkonin vajza katërmbëdhjetë vjeçare, nëse dëshiron ta kuptosh drejt.

“Ata, Epstein dhe Maxwell thjesht do të shantazhojnë njerëzit, ata thjesht shantazhojnë njerëzit si në këtë mënyrë.”

Ben-Menashe është një biznesmen misterioz iranian me origjinë izraelite, i cili pretendon se ka punuar për Mossad nga 1977 deri në 1987.

Ai u arrestua në 1989 në SH.B.A. duke u akuzuar që merrej me tregëtinë e armëve, por u lirua në vitin 1990 pasi një juri pranoi se po vepronte në emër të Izraelit.

Izraeli u përpoq të distancohej nga ai, me burime qeveritare duke thënë se ai kurrë nuk kishte të bënte me shërbimet e inteligjencës, megjithëse raportet e tjera të lajmeve si në SHBA ashtu edhe në Izrael, e konfirmonin si të implikuar.

Ai më vonë shkroi një libër të quajtur Fitimet e Luftës: Brenda Rrjetit të Armëve SHBA-Izrael dhe në fillim të viteve 1990 pretendoi se Robert Maxwell, babai i Ghislaine, kishte punuar për Mossad.

Libri i ri të çon më tej dhe pretendon se Maxwell mund të ketë punuar gjithashtu edhe për qeveritë e tjera si një agjent i dyfishtë ose i trefishtë.

Ben-Menashe pretendon se pavarësisht raporteve ku Epstein dhe Ghislaine Maxwell janë në New York në fillim të viteve ’90, ata në të vërtetë janë shumë më herët, përmes babait të tij.

Ai pretendon se Robert Maxwell prezantoi Epsteinin tek Mossad dhe Ghislaine u përfshi më vonë.

Dosjet nga Zyra e Jashtme Britanike, e lëshuar në vitin 2003 hedh pretendimet që Robert Maxwell mund të ketë qenë më herët spiun, me një raport që e përshkruan atë si një “karakter tërësisht të keq” i cili po financohej nga Rusia dhe një tjetër duke thënë se “aktivitetet e tij të dyshimta” i ishin sjellë në vëmendje të Zyrtarit të Jashtëm “në disa raste”.

Ndërsa familja Maxwell ka mohuar gjithmonë raporte të tilla, shoqja e familjes Laura Goldman thotë në libër: “Ndjenja ime është se ai ndoshta ishte një agjent për rusët, izraelitët dhe britanikët. Unë besoj se Ghislaine vazhdoi punën e tij”.

Nuk dihet nëse Maxwell dhe Epstein mbledhin ndonjë informacion rreth Princit mik Andrew në punën e tyre të pretenduar për spiunazh, megjithëse libri sugjeron që Royal ishte një objektiv.

John Dougan, i cili shërbeu si Zëvendës Sherif në Palm Beach Florida, në kohën kur Epstein ishte në burg për shkeljen e parë të veprave seksuale me fëmijë, ai tha se atij iu dha qasja në dosjen e çështjes Epstein duke përfshirë kaseta video, në tërësi nga Detektivi i Policisë Palm Beach, Joseph Recarey, i cili më vonë vdiq papritur në moshën 50 vjeçare.

Doug ka arritur të kopjojë kaseta, t’i shifrojë ato dhe të largohet drejt Rusisë, ku edhe jeton tani.

Megjithëse nuk ka shikuar skedarët e koduar, ai i thotë Epsteinit: Njerëzit e vdekur nuk thonë Përralla, se ai është i sigurt se ato përmbajnë materiale shantazhuese që përfshijnë njerëz të pasur, dhe se Princi Andrew ishte një objektiv.

“A mendoj se Epstein ishte ndoshta i përgatitur për të bërë që disa njerëz të pasur të flenë me disa femra të mitura në mënyrë që ata njerëz të shantazhohen nga agjensitë e inteligjencës perëndimore? Absolutisht që po”, tha ai.

MI6 ishin “të shqetësuar se Rusia mund të ketë marrë materiale komprometuese, mbi Princin Andrew”, sipas një raporti të Times, megjithëse Dougan pretendon se ai nuk ka dhënë asnjë informacion për rusët.

Epstein u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut në New York më 10 gusht ku dysohet se kreu vetëvrasje, ndërsa ai u përball me akuza për abuzim seksual me të mitur të trafikuar.

Melissa Cronin, autori i librit, beson se inteligjenca e supozuar e Epsteinit lidhet me teorinë se ai nuk vrau veten por u vra.

Ajo gjithashtu tregon për lidhjet e Epstein dhe Maxwell me njerëz të shquar nga industria e shkencës dhe teknologjisë dhe beson se dyshja nuk është vetëm pjesë e një operacioni mjalti por edhe një operacioni për mbledhjen e informacioneve.

“Para se të filloja me librin, isha jashtëzakonisht skeptike ndaj teorisë së vrasjes”, tha ajo për Sun Online.

“Unë nga natyra nuk jam aspak dyshyes për një teori i konspiracionit, por ne duhet të dimë më shumë për këtë, këtu ka vetëm shumë dëshmi të punës së tij në botën e spiunazhit, punën e tij me Mossad dhe kur të gjitha bashkohen për të bërë një argument vërtet bindës vetëm për faktin se ai u vra.

“Unë mendoj se një gjë është interesante dhe të themi se Epstein nuk ishte domosdoshmërisht një spiun në kuptimin tradicional, ai nuk ishte veçanërisht besnik ndaj Izraelit, nëse ai ishte një koleksionist nformacioni.

“Pra, sigurisht ka qenë shantazhi aspekt i asaj që ai po bënte për sa i përket grackës së mjaltit dhe marrjes së filmimeve të njerëzve që ai mund t’i përdorte si levë”.

“Në të njëjtën kohë, shumë njerëz nuk i kanë eksploruar këto marrëdhënie brenda shkencës dhe teknologjisë”.

“Ne jemi vërtet të thellë në atë në libër dhe se si ai ishte duke u takuar me njer`zit dhe nxjerrjen e informacioneve dhe gjërave të tilla v`rtet` t` ndjeshme nga shkencëtarët dhe teoricienët .

“Ai material, ndoshta edhe më shumë se materiali i shantazhit është ai që me të vërtetë do t’i interesonte një fuqie të huaj siç është Izraeli”.

Ghislaine Maxwell më parë ka mohuar çdo keqbërje. Sun Online arriti para përfaqësuesve të saj për Maxwell. Përfaqësuesit për qeverinë izraelite nuk iu përgjigjën kërkesave për koment./Gazetaimpakt/ thesun/

OPINIONE

INTERVISTA