Giuliani do të flasë pranë kreut të “Kultit” iranian

Nga: Spencer Ackerman

Avokati personal i Presidentit Trump të shtunën do të flasë së bashku me udhëheqësin e një grupi opozitar iranian, që u caktua si një organizatë terroriste dhe që shpesh është përshkruar si kult. Ky është sinjali më i fundit i qëndrimit të ashpër të administratës së Trump-it kundër Iranit.

Rudy Giuliani është planifikuar të flasë në Sheraton në Times Square të shtunën në një mbledhje të thirrur nga Organizata e Bashkësive iraniano-amerikane, një grup anti-regjim që ai e kishte adresuar më parë. Gjithashtu propozohet të flasë edhe bashkëdrejtuesja e Muxhahidin-e-Khalq (MEK), Maryam Rajavi, sipas një përfaqësuesi të ngjarjes.

Por administrata Trump tashmë po kundërshton çdo implikim që paraqitja e Giuliani-t ka të bëjë me politikat e saj të Iranit. “Rudy Giuliani nuk flet për qeverinë e SHBA mbi politikën e jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit për The Daily Beast.

Rudy Giuliani  ka qenë një monedhë për MEK-un për kaq shumë kohë saqë ai është në mënyrë të qartë në të gjithë ata që harrojnë se grupi është renditur si një Organizatë e Jashtme Terroriste”, tha Daniel Benjamin , koordinatori i Departamentit të Shtetit kundër-terrorizmit në administratën e Obamës i cili tani drejton Qendrën John Sloan Dickey të Kolegjit Dartmouth për Mirëkuptimin Ndërkombëtar. “Fjalimi i Giuliani-t ka qenë skandaloz gjatë gjithë kohës, por është më keq kur ai e bën këtë duke vepruar si avokati i presidentit”.

Giuliani i konfirmoi The Daily Beast se “firma” e tij do të paguhet për fjalimin, por nuk pranoi të zbulojë sa, duke thënë se ishte “konfidenciale dhe se nuk duan të zbulojnë detajet”. Majid Sadeghpour, zëdhënës nga Organizata e Bashkësive iraniano-amerikane, tha “nuk është politika jonë të diskutojmë për çdo lloj aranzhimi lidhur me folësit. (Ai gjithashtu tha se grupi nuk ka “marrëdhënie formale” me MEK.)

“Marrëdhënia jonë shkon prapa përafërsisht 10 vjet”, tha Giuliani, duke shtuar se ai ishte ftuar të fliste nga një klient. Giuliani nuk u përgjigj direkt kur u pyet nëse ai drejtoi fjalimin e tij nga administrata, duke thënë në një mesazh shkrimor : “Mendimet e mia janë më shumë se 1000 fjalimet që i kam dhënë në 17 vitet e fundit dhe natyrisht më parë”.
Sadeghpour tha se grupi kishte ftuar Rajavi “të jepte një fjalim me video rreth zhvillimeve në Iran, pasi lëvizja e saj ishte objektivi kryesor i komploteve terroriste nga regjimi iranian, duke përfshirë këtu SHBA, si dhe arrestime dhe sulme nga ana e Iranit brenda vendit “.

Konferenca e OIAC është e lidhur me një sesion të ardhshëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i kryesuar nga Trump dhe i planifikuar për në 26 shtator, gjoja për mospërhapjen e armëve, por edhe për Iranin. Trump do të diskutojë mbi “shkeljet e së drejtës ndërkombëtare të Iranit”, tha ambasadori i SHBA në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley.
Dhe në axhendën e saj është perspektiva për përmbysjen e regjimit të Teheranit. “Samiti do të përqëndrohet në opozitën e organizuar si alternativë ndaj teokratisë qeverisëse të Iranit,” thuhet në një ftesë “, si dhe nevojën për një politikë vendimtare të Iranit për t’u marrë me shtypjen e regjimit të shtetasve të vet dhe eksportin e saj të terrorizmit”.

Nga viti 1997 deri në vitin 2012, MEK ishte në listën e Departamentit të Shtetit të grupeve terroriste. Organizata e mërgimit, që kundërshtoi padallueshëm teokracia iraniane pas mbështetjes së revolucionit të vitit 1979, ishte një organizatë terroriste përpara marrjes së mullahut. MEK vrau gjithashtu personelin ushtarak amerikan në Iran. Ai u vendos në një copë toke të Sadam Huseinit gjatë viteve 1980, kur sulmoi objektivat e regjimit dhe vrau civilët iranianë. Dhe grupi ka një histori të sjelljes si një kult abuziv në trajtimin e anëtarëve të saj, sipas vëzhguesve si Benjamin.

Një histori e revistës New York Times nga Elizabeth Rubin, “The Cult of Rajavi”, citon një ish-anëtar të MEK-ut duke thene: “Çdo mëngjes dhe darkë, fëmijët, duke filluar nga 1 deri në 2 vjeç, duhej të qëndronin para një posteri të Massoud dhe Maryam, duke i përshëndetur dhe lëvduar. “Një monografi e Korporatës Rand 2009 përshkroi” përkushtimin fetar ndaj Rajavis (Massoud dhe gruan e tij, Maryam), seancat e vetë-depërtimit publik, divorci i detyrueshëm, beqarinë, nga familja dhe miqtë dhe ndarja gjinore “.

Megjithatë, okupimi i Irakut i ka trajtuar anëtarët e MEK-ut atje si persona të mbrojtur që nga 2003, “e cila i ka lënë Shtetet e Bashkuara të hapura për akuza për hipokrizi në luftën kundër terrorizmit “, vuri në dukje Rand. Monografia e Rand, e shkruar në vitin 2009, ngriti alarmin për atë që ishte më pas një vend i mbrojtur nga SHBA, i quajtur Camp Ashraf. Ai tha se banorët e kampit përfshinin “një numër të konsiderueshëm të këtyre anëtarëve të MEK-ut, të cilët u joshën në Irak me pretendime të rreme ose nuk kishin një kuptim të qartë të qëllimeve dhe metodave të punës së grupit veçanërisht në lidhje me sjelljen e tij dhe shumë prej tyre janë detyruar të qëndrojnë kundër vullnetit të tyre “.

Asnjë nga këto nuk ka ndikuar në politikën e MEK-ut në Shtetet e Bashkuara, ku nxitet urrejtja ndaj regjimit iranian. Rand e quajti grupin “manipulues të aftë të opinionit publik”, të cilët janë të aftë në hartimin dhe promovimin e imazhit të saj si një organizatë demokratike që kërkon të ulë tiranët iranianë, si laikë dhe fetarë.

Në vitin 2012, një përpjekje lobimi e MEK mbizotëronte mbi Sekretaren e Shtetit Hillari Klinton për të hequr grupin nga lista e grupeve terroriste të Departamentit të Shtetit. MEK ka kohë që ka parë mençurinë e kultivimit të figurave politike amerikane në të gjithë spektrin, përfshirë ish-guvernatorët demokratë Hoëard Dean dhe Ed Rendell; heroi i rezistencës Michael Hayden, i cili drejtoi CIA-n dhe NSA-në; Ish këshilltari për sigurinë kombëtare të Barak Obamës Jim Jones; dhe ish kryetarët e shefave të përbashkët, Hugh Shelton dhe Pete Pace. Të shtunën, Jones do të bashkohet me Giuliani në forum.

Giuliani ka mbështetur me vite MEK, u shfaq me Maryam Rajavi  dhe mori paratë e grupit të saj. Herën e fundit, në muajin maj, Giuliani pretendoi se Trump është “aq i angazhuar për ndryshimin e regjimit, ashtu sic jemi ne” , dhe e trilloi copëtimin e marrëveshjes bërthamore të Iranit që administrata Trump ka braktisur. Ai gjithashtu foli në një mbledhje të MEK në Paris, ku Rajavi ka selinë, në qershor.

As Giuliani, as firma e tij e vjetër ligjore, Greenberg Traurig, nuk paraqiten në regjistrat e Departamentit të Drejtësisë lobimin e huaj në emër të MEK-ut ose bashkëpunëtorëve të tij të njohur. Por Giuliani ka pranuar se ai mori para për fjalimin e tij të muajit Maj në Organizatën e Bashkësive Iraniane-Amerikane, megjithëse ai i tha Washington Post se ai nuk i diskutonte klientët e tij të huaj me Trump.

Fjalimi i së shtunës i Giuliani vjen në mes të armiqësisë në rritje ndaj Iranit dhe spekulimeve të shpeshta rreth një konfrontimi. Në korrik, Trump shkroi për homologun e tij iranian: “Kurrë nuk do të kërcënoni përsëri Shtetet e Bashkuara, ose do të përballeni me pasoja që nuk ka parë ndonjëherë historia”. Javën e kaluar, administrata tregoi shenja të vënies së këtij kërcënimi në praktikë . Ai kërcënoi ndëshkimin për çdo forcë iraniane që ndoqi vrasjen ose plagosjen e personelit të Uashingtonit në Irak. Menjëherë pas kësaj, sekretarët e Shtetit dhe të Mbrojtjes mbërthyen nga aleatët e saj sauditë dhe emiranë mbi luftën brutale të tyre të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në Jemen, një luftë proxy kundër një grupi të lidhur me iranianët. Dhe Xhejms Xhefri, i dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit për Sirinë, tha se misioni ushtarak amerikan në Siri është zgjeruar në sigurimin e asaj që Posta e quajti “largim iranian“.

Mbështetja e Giuliani për MEK, si dhe mbështetja e gjatë e John Bolton për grupin, po forcon përshtypjen dhe në Iran se administrata mbështet një politikë të ndryshimit të regjimit, paralajmëroi Benjamin. “Rreziqet dhe kostot e një politike të tillë do të ishin të mëdha dhe kjo është një mënyrë mjaft e mirë për të garantuar që Teherani do të shohë ndërtimin e armëve bërthamore në interes të saj”.

Burimi: Thedailybeast.com/ Gazeta impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne