Kuriozitete Shkence

Gjatë stërvitjes mund të “furnizoni” trupin me qumësht me çokollatë

Të “furnizoni” trupin tuaj pas një stërvitjeje të vështirë është jetike dhe e mira është që këtë ta bëjmë me ushqime sa më të dobishme. Por, një kërkim ka zbuluar pije më të mira se ato që serviren nëpër palestra, një gotë e shijshme e qumështit me çokollatë.

Qumështi i aromatizuar mund të shërbejë si pija e fundit e rimëkëmbjes, pasi përmban gjithçka që trupi juaj ka nevojë për të rimbushur, sipas kërkimit të publikuar në ‘Journal of Clinical Nutrition’.

Ndërsa pijet tradicionale sportive përmbajnë karbohidrate dhe elektrolite, ata nuk kanë proteina në to, e cila është një lëndë ushqyese jetësore për shërimin e muskujve.

Por sheqeri, qumështi dhe çokollata sigurojnë të tre, së bashku me yndyrat, disa vitamina dhe ujë për hidratim. Trashjet e proteinave zakonisht nuk vijnë me elektrolite, ose qumështi me çokollatë mund të jetë një zgjedhje më e mirë pas ushtrimit me intensitetit të lartë.

Studimi testoi efektet e pijeve të ndryshme në rimëkëmbjen e atletëve për të gjetur se cili ishte më i miri për përmirësimin e performancës.

Krahasimi i qumështit të çokollatës me një pije sportive u bë para se atletët të zhvillonin me ritmet e tyre aktivitete të çiklizmit.

Në disa raste, atletët që pinin qumështin e çokollatës ishin në gjendje të stërviten për rreth gjashtë minuta më shumë para se të mbërrinin në shterim sesa ata që përdorën pije sportive.

Nivelet e acidit laktik ishin gjithashtu më të ulëta për ata që përdorin pije të qumështit të aromatizuar.

Autori i studimit Dr Amin Salehi-Abargouei i Universitetit Shahid Sadoughi, tha për Reuters: “Qumështi i çokollatës përmban karbohidratet, proteinat, yndyrnat, flavonoidet, elektrolitet dhe disa vitamina që e bëjnë këtë pije një zgjedhje të mirë për rimëkëmbjen e atletëve.

“Mesazhi është se qumështi me çokollatë është një opcion i ulët, i shijshëm dhe i dobishëm dhe siguron efekte të ngjashme ose superiore krahasuar me pije komerciale”. (ATSH)

OPINIONE