Bota

Gjermani – Kancelarja Merkel kërkon një rritje të mbështetjes për Afrikën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, njoftoi të shtunën se nevojiten më shumë përmirësime në politikat e vendit të saj për zhvillimin e Afrikës.

“Duhet të ketë vërtetë zhvillim dhe jo vetëm mbështetje”, tha Merkel në fjalimin e saj javor.

“Bëhet fjalër për të shpallosur një dinamikë ekonomike, njësoj si Plani Marshall në Evropë pas Luftës II Botërore”, theksoi ajo.

“Shoh të gjithë Evropën të ketë përgjegjësi. Veçanërisht është një detyrë e botës së zhvilluar”, vazhdoi kancelarja gjermane.

Merkel ishte takuar të mërkurën në Berlin me Presidentin e Ganës, Nana Akufo Addo. /ATSH