Bota

Gjermania ndalon përkujtimoren e grushtshtetit turk të 15 korrikut

Gjermania ndaloi një ngjarje përkujtimore për përpjekjen për grusht shtetit të 15 korrikut në Turqi, që ishte planifikuar për në 10 korrik në Hamburg, tha Bashkimi i Demokratëve Evropianë të Turqisë (UETD) me bazë në Gjermani.

Mustafa Bahtiyar, kreu i UETD-së së Hamburgut, tha në një deklaratë se ata duhej të anullonin ngjarjen pasi zyrtarët gjermanë detyruan personelin e bashkisë ku planifikohej ngjarja për të anulluar kontratën me unionin.

Bahtiyar tha se nuk mund të gjejnë një vend tjetër në Hamburg për shkak të së njëjtës arsye, dhe programi tani do të mbahet në një qytet tjetër.

Marrëdhëniet gjermano-turke janë tensionuar gjatë muajve të fundit pasi autoritetet lokale gjermane anulluan paraqitjet publike nga ministrat turq dhe zyrtarët qeveritarë që të bënin fushatë përpara referendumit të 16 prillit në disa qytete gjermane.

Ndalimet u bazuan në arsye të tilla si mungesa e parkingjeve dhe shqetësimet e sigurisë, duke lejuar në të njëjtën kohë ngjarjet pro-PKK-së dhe zyrtarët e opozitës turke për të organizuar tubime kundër referendumit.

Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel tha javën e kaluar se vendi do të refuzojë kërkesën e Presidentit Erdogan për t’u drejtuar qytetarëve turq gjatë pjesëmarrjes në samitin e G20 në Gjermani, në një masë për t’i shtyrë marrëdhëniet tashmë të tensionuara drejt një avantazhi. / © Gazeta Impakt

OPINIONE