Bota Islamofobi

Gjykata Indiane liron 10 terroriste hindu te ekstremit te djathte

NEW DELHI (AA): Një gjykatë indiane të hënën liroi të gjithe 10 të pandehurit të akuzuar në bombardimin vdekjeprurës të një xhami historike në Hyderabad, India jugore.

Shpërthimi i bombës, që ndodhi gjatë namazit të së premtes në Meki Mesxhid, vrau nëntë vetë dhe plagosi 58 të tjerë, dhe thuhet se u krye nga një grup terroristësh të djathtë Hindu.

Agjensia federale e hetimit të vendit, Agjencia Kombëtare e Hetimeve (NIA), nuk arriti të provojë akuzat kundër të akuzuarit, tha gjykata.

Sipas njësisë vendore NDTV, pas hetimit fillestar nga policia lokale, rasti u transferua në Byronë Qendrore të Hetimeve (CBI), e cila paraqiti një fletë pagesë. NIA mori rastin nga CBI në vitin 2011.

Në total, 221 dëshmitarë u morën në pyetje nga NIA, dhe 10 vetë u akuzuan përfundimisht. Të gjithë të akuzuarit ishin të lidhur me një grup radikal hindu, Abhinav Bharat, i cili  ka lidhje të ngushta me Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), një krah ideologjik i Partisë në pushtet Bharatiya Janata.

Midis atyre që janë liruar është Swami Aseemanand, një murg i veshur me shafran, i cili gjithashtu akuzohet në shpërthimet e Malegaon 2006 dhe shpërthimet e Samjhauta Express të vitit 2007.

Gjykatesja Reddy, disa ore perpara nga dorëzimi i vendimit, dha dorëheqjen nga puna e saj dhe nuk dha asnje shpjegim.

Gjykatesja Reddy, e cila po drejton Shoqatën e Zyrtarëve të Telanganës, i dërgoi letrën e saj të dorëheqjes gjykatëses së lartë ne Hyderabad, Ramesh Ranganathan në mbrëmje. Arsyet për dorëheqjen e saj nuk janë saktësisht të njohura.

Fillimisht, policia e Hyderabadit që hetoi rastin e dyshuar deklaroi se ajo ishte puna e Harkat-ul-Xhihad-e-Islami (HuJI), një grup fundamentalist i mbështetur nga Sherbimi Sekret Pakistanez (ISI) , tha një raport në Hindustan Times .