Greqia refuzon propozimin për emrin e Maqedonisë që e favorizojnë shqiptarët

Ministri i punëve të jashtme i Greqisë Nikos Kotzias i ka dorëzuar kryeministrit të Greqisë Aleksis Cipras propozim marrëveshjen për emrin, që së shpejti do të duhet t`i dorëzohet kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev.

Marrëveshja është në 20 fletë dhe në të Greqia pranon katër nga pesë propozimet e ndërmjetësit Metju Nimic. Pala greke nga e para ka refuzuar propozimin Republika e Maqedonisë-Shkupi’, që sipas intelektualëve shqiptarë, është propozimi i cili më së tepërmi u konvenon shqiptarëve. Në lojë mbeten ‘e re’, ‘e epërme’, ‘veriore’, dhe ‘e vardarit’.

Siç informojnë mediat greke, Greqia propozon që emri të shkruhet në gjuhën sllave.

Konflikti lidhur me emrin e Maqedonisë, i shkaktuar nga refuzimi grek që shteti i ri të mbajë emër që lidhet me “Maqedoninë antike greke” po mban prej vitesh pezull marrëdhëniet në mes të dy shteeve dhe më gjerë.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne