Bota

Gylen akuzohet për vrasjen e ambasadorit rus

Turqia ka urdhëruar arrestimin e Fetullah Gylenit që tani jeton në ShBA dhe shtatë personave të tjerë për vrasjen e diplomatit rus, në vitin 2016, një ditë para vizitës së presidentit Vladimir Putin në Turqi.

Kështu ka raportuar sot e përditshmja “Haberturk”, ndërsa shkruan se diplomati rus Andreyi Karlov është vrarë nga një polic që nuk ka qenë në detyrë. Ai u vra në dhjetor të vitit 2016 në Ankara derisa ishte duke mbajtur fjalim në hapjen e një ekspozite.

OPINIONE