Rajoni

Hashim Thaci sikur Shefqet Verlaci: do isha me Ameriken deri ne fund si zar i saj

Presidenti kukull i Kosoves, Hashim Thaqi ne nje prononcim qe ka dhene per gazeten Express pas humbjes se turpshme te Amerikes ne OKB, per te legalizuar okupimin izraelit ne Jeruzalem ka deklaruar se do ishte me Ameriken deri ne fund.

Ne nje kohe qe aleatët kryesorë te Amerikes si Britania, Franca, Gjermania dhe Japonia, të gjithë votuan pro rezolutës e cila refuzon levizjen amerikanet, ndersa disa aleatë, si Australia dhe Kanadaja, abstenuan, Hashim Thaqi ka dashur te luaj Shefqet Verlacin.

Rezolutën që dënon njohjen amerikane te Jeruzalemit si kryeqytet te Izraelit e mbështeti edhe Tirana zyrtare.

Por, Kosova, që s’bën pjesë në OKB dhe Amerika e trajton si nje koloni te saj, do të kishte votuar ndryshe. Këtë qëndrim e ka zbuluar vetë presidenti kukull i Kosoves, Hashim Thaçi.

“Edhe sikur të ishte vetëm vota e Amerikës kundër kësaj rezolute, e dyta do të ishte e Kosovës”, ka deklaruar Thaçi për Gazetën Express.

I pari i vendit ka thënë se Kosova do të rreshtohej krah Amerikës, “pa marrë parasysh se si do të votonin të tjerët për këtë çështje”. Me kete deklarate Hashim Thaqi verteton edhe njehere qe ai nuk eshte president i pavarur i Kosoves, por nje yzmetqar i politikave amerikane ne Kosove.

Me nje president te ketille injorant, bota islame ben mire qe nuk e njeh Kosoven si nje vend sovran dhe te pavarur. Kosova e meriton te perundoj sikur Palau, Nauru, Ishujt Marshall dhe republikat e tjera te bananeve qe Amerika mban neper bote.