Bota Opinion

Hipokrizia e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Hong Kongut zyrtar

Nga: Finian Cunningham

Imagjinoni përgjigjen nëse protestuesit do të shkatërronin aeroportet JFK ose Heathrow, duke mbyllur shërbimet ndërkombëtare të fluturimit. Autoritetet amerikane dhe britanike fajtorët do ti kishin burgosur ose më keq, do ti kishin qëlluar për vdekje në vend nga policia e armatosur. Skenat e barbarizmit dhe kryengritjes së paligjshme këtë javë në aeroportin e Hong Kongut – qendra e tetë më e ngarkuar në botë për pasagjerët – ishin befasuese.

Demostruesit shkatërruan terminalet duke shkaktuar anulimin e të gjitha fluturimeve. Një reporter për qendrën e lajmeve të Kinës Global Times u gjet nga një turmë e zemëruar me dyshimin se ishte një polic i fshehtë.

Ky dyshim nuk justifikon rrahjen e burrit gati për vdekje, as sulmet pasuese të paramedikëve pasi ata hynë në aeroport për të tërhequr gazetarin e dëmtuar. Ajo që është gjithashtu tronditëse është hipokrizia e qeverive amerikane dhe britanike dhe mediat e tyre.

Politikanët e vjetër amerikanë dhe britanikë po dënojnë Kinën dhe policinë e Hong Kongut për taktikat e duarve të rënda ndaj “protestuesve pro-demokracisë”. Diplomatët amerikanë janë fotografuar duke mbajtur diskutime me organizatorët e demonstratave, të cilët kanë tronditur enklavën jugore kineze 10 javët e fundit.

Kombet e Bashkuara gjithashtu janë munduar për të censuruar Kinën për shtypjen dhe përdorimin e tepërt të forcës policore.

Pse nuk e ka dënuar OKB-ja autoritetet franceze për përdorimin e tyre shumë më vdekjeprurës të forcës kundër protestuesve të verdhë, dhjetëra prej të cilëve kanë humbur sytë nga policia franceze duke qëlluar predha në një distancë të afërt? Daily Mail i Britanisë u desh të raportonte se si “policia e rebelimeve e Hong Kongut u përlesh me protestuesit pro-demokracisë në skena të dhunshme në aeroportin e Hong Kongut”.

Kjo ndodhi pasi bandat e “protestuesve pro-demokracisë” shkatërruan pronën dhe kishin sulmuar disa njerëz, përfshirë reporterin e përmendur më lart. Mbështetja e ndërhyrjes në punët sovrane të Kinës, një ligjvënës i lartë britanik i ka kërkuar Britanisë të jepte nënshtetësi banorëve të Hong Kong-ut.

Deputeti konservator Tom Tugendhadt tha që kjo do t’i jepte “siguri protestuesve” që Britania mbështet çështjen e tyre. Hong Kongu ishte një koloni britanike deri sa iu dorëzua Kinës në 1997. Pekini ka kontroll sovran të enklavës megjithëse me një shkallë të autonomisë lokale deri në dorëzimin e plotë të integrimit të Kinës në 2047, sipas transferimit të negociuar me Britaninë.

Sidoqoftë, Pekini ka autoritetin të sigurojë ligjin dhe rendin në territor. Që Uashingtoni dhe Londra të demonstrojnë me Kinën se si i trajton trazirat civile është plotësisht i pajustifikuar. Demonstratat u nxitën nga një projekt-ekstradim i propozuar nga ekzekutivi i Hong Kongut i cili do të lejonte që të dyshuarit kriminelë të transferoheshin në territorin e Kinës për ndjekje penale.

Autoritetet e Hong Kongut kanë mbyllur faturën e ekstradimit pasi demonstratat filluan të prishin tregtinë e territoreve dhe shoqërinë qytetare. Por shqetësimet kanë vazhduar të rriten dhe bëhen më të dhunshme.

Muajin e kaluar, ndërtesa legjislative e Hong Kongut u shkatërrua dhe u plaçkit nga bandat që shkatërruan flamurin kombëtar kinez dhe ngritën Bashkimin Britanik Jack. Demonstrata të tjera në rrugë kanë shpalosur flamuj britanikë dhe amerikanë.

Kështu që ekzistojnë prova të shëndosha për autoritetet e Hong Kongut dhe të Pekinit për të pretenduar se “protestuesit pro-demokracisë” janë orkestruar si pjesë e një libri “revolucion me ngjyra” të përdorur nga SH.B.A dhe aleatët perëndimorë për përmbysjen e regjimit.

Duket e rëndësishme që sakatimi i Hong Kongut vjen në një kohë kur administrata Trump po zhvillon një luftë tregtare me Kinën dhe po përpiqet të detyrojë Presidentin Kinez Xi Jinping të bëjë lëshime të mëdha për avantazhin ekonomik amerikan.

Cilatdo qofshin motivet e mundshme për ndërhyrje në punët e Kinës, ajo që është e pamohueshme është hipokrizia dhe pangjashmëria e qartë e “shqetësimit” amerikan dhe britanik.

Disa vjet më përpara kur qytetaret filluan nje protestë “ bllokimi e wall street “ kundër shtypjes dhe shfrytëzimit të oligargeve amerikanë , demonstuesit paqësore janë goditur pa mëshirë në rrugë dhe në parqet e vendit . Kokat ishin çarë nga shkopinjtë e gomës dhe qindra protestues që zbatojn ligjin ishin futur në pajisje të armatosura ushtarake .

Gjatë 150 viteve të sundimit kolonial britanik, Hong Kongu kurrë nuk pati zgjedhje dhe as qeveri lokale. U qeveris direkt nga Londra. Përdorimi i ligjeve antiterrore në Britani u vendos në Irlandën Veriore gjatë konfliktit të fundit (1969-1997) kur dhjetëra mijëra qytetarë u burgosën pa ndonjë proces të rregullt ose gjykim të drejtë.Policia dhe ushtarët britanikë drejtuan një politikë të xhiruar që rezultoi me vrasjen e qindra civilëve të pafajshëm./gazetaimpakt/sputnik/

OPINIONE