I vogli Emanuel Macron provokon muslimanët me karikatura të mëdha kundër profetit

Presidenti francez, Emanuel Makron ka kaluar sot çdo limit të lejuar të të drejtave si përgjigje dhe reagim pas sulmeve të fundit në Francë.

Ai ka dhënë leje që kartikaturat e profetit Muhamed, të revistës “Charlie Hebdo”, të shfaqen në muret e ndërtesave qeveritare.

Kështu Makron ka zgjedhur t’i shpallë luftë islamit dhe muslimanëve, pasi provokimi me këto karikatura i kushtoi jetën disa ditë më parë një mësuesi në Paris.

Më 16 tetor një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamed.

Me shfaqjen e karikaturave, Makron përforcon mesazhin e tij për tolerancë zero ndaj fanatizmit islamik. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe deklaratat e tij në fjalimet zyrtare dhe nisma ligjore.

Makron ka paralajmëruar për izolim fetar bazuar në tendencat separatiste, të cilat tani duket se janë një problem serioz për shoqërinë franceze.

Makron shkurtabiqi i shpall luftë Islamit dhe fyen muslimanet e Francës ndërsa nuk guxon të fyej cifutet dhe holokaustin pasi do t’i kishte ditët e numëruara në krye të shtetit. Ky veprim i Makron pritet të nxisë reagime të ashpra tek muslimanët të cilët janë prekur në një pikë të nxehtë.

Mesa duket qëllimi i kryetarit të francës rreth 30 vjet më të vogël se gruaja e tij, është të nxisë urretje brenda komuniteteve në Francë dhe muslimanët të ndërmarrin hapa ekstremë.

Nga ana tjetër Franca duhet të ketë parasysh që nxitësi i një krimi duhet të ndëshkohet njësoj me atë që e kryen dhe duhet të kërkojë publikisht falje për këtë fyerje të muslimanëve kudo në Botë.

Kujtojmë që në Francë jeton komuniteti më i madh musliman në Europë.

Makron me dëshirën e tij për një mandat tjetër dhe për të rënë në sy të francezëve ju është kthyer muslimanëve pas turpërimit që i bëri Turqia në Mesdhe./GazetaImpakt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne