Islamofobi

Imam Armand Aliu perkujton “kristallnachtin” e Edi Rames me muslimanet nje vit me pare

Ne nje postim te tijin ne Facebook, imam Armand Aliu ka perkujtuar “kristallnachtin” qe regjimi laik-katolik i Edi Rames i beri muslimaneve nje vit me pare. Behet fjale per arrestimet masive qe qeveria narko-trafikante e Rames beri kunder besimtareve muslimane me rastin e ndeshjes se Shqiperise me Izraelin. Me rastin e kesaj ndeshje u ndaluan dhe shoqeruan ne rajone policore mbi 150 muslimane te gjithe vendin. Pati hoxhallare dhe besimtare qe u rrahen dhe dhunuan ne rajonet e policise. Kete ndodhi te turpshme dhe te frikshme per tolerancen fetare ne Shqiperi, imam Armand Aliu e perkujton me tekstin vijues:

Armand Ali shared a memory.

Si sot nje vit me parë, u ndaluan dhjetëra besimtare muslimane pa asnje arsye, ne kundershtim me ligjet e ketij vendi. Ata u mbajten nga 12-20 ore ne ambjentet e paraburgimit ne komisariatet e kryqytetit dhe te disa rretheve te tjera. Gjate gjithe dites kjo ngjarje u mbajt nën një heshtje te çuditshme mediatike. Lirimi i tyre filloi pas orarit te fillimit te ndeshjes dhe mbarroi vonë pas mesnate. Deri me sot askush nuk dha shpjegim rreth kesaj ngjarje, askush nuk mbajti pergjegjesi dhe askush nuk u kritikua. Cuditerisht askush prej te ndaluarve nuk e denoncoi kete padrejtesi prandaj skenare te tilla mund te riperseriten.

1 Year Ago
Armand Ali updated his status.

Sipas burimeve jozyrtare numri i te arrestuarve eshte shume i larte. Disa dhjetera besimtare muslimane ne gjithe vendin po mbahen ne komisariatet e rretheve te ndryshme madje mendohet se numri i tyre e kalon 100. Vetem ne komisariatin numer 1 ne Tirane ku po mbahet i arrestuar edhe Ridvani nga Berzhita, numri i te arrestuarve eshte pothuajse dhjete. Megjithate po sundon nje terr mediatik rreth ketyre arrestimeve. Mediat kane transmetuar vetem lajmin e arrestimit te nje personi ne Pogradec.
Arrestimet ne nje numer kaq te larte jane te parat e ketij lloji gjate gjithe periudhes 26 vjecare post-komuniste.