Bota

India fillon ndërtimin e bunkerëve përgjatë kufirit me Pakistanin

India pretendon se po ndërton më shumë se 14,000 bunkerë të përshtatshëm për te strehuar familjet që jetojnë përgjatë kufirit të saj me Pakistanin në shtetin e Jammu dhe Kashmir, duke shpresuar që t’i mbajnë ata të sigurt pranë shtëpive të tyre, në vend që t’i evakuojnë ata nga granatimet e artilerisë.

Të martën në mbrëmje, Pakistani përdori armë të kalibrit të rëndë për t’i sulmuar forcat indiane përgjatë anës së kufirit de facto të njohur si Linja e Kontrollit (KLD), që ndan rajonin e kontestuar të Kashmirit, tha një zëdhënës i forcave indiane të mbrojtjes. Ushtria indiane reagoi me granatimet e veta ndaj pjesës së Pakistanit, tha ai.

Kjo kishte krijuar “panik në mesin e njerëzve”, tha Rahul Yadav, zëvendës komisionar i rajonit Poonch, një zonë e largët e shtetit indian që u përball me disa nga sulmet.

Strehimet e reja, të cilat ishin planifikuar para tensioneve te kesaj jave, duhet të zvogëlojnë frikën dhe të parandalojnë njerëzit që të largohen kur të fillojnë granatimet.

Ka pasur shkëmbime të shpeshta zjarri përgjatë kufijve aktualë në muajt e fundit, por sulmi i së martës shënoi një përshkallëzim të madh pasi India zhvilloi një sulm ajror mbi atë, siç thotë, që ishte një kamp trajnimi i drejtuar nga një grup militant islamik në Pakistan. India reagoi ndaj një bombe në veturën vetëvrasëse që pretendohet se është një nga anëtarët e grupit që vrau 40 policë paraushtarak indian në Kashmir pothuajse dy javë më parë.