Bota

Irani është i shqetësuar për palestinezët që mbahen në burgjet izraelite

Shefi i gjyqësorit Ebrahim Raisi thotë se Irani është i shqetësuar për jetën e afro 6,000 të burgosurve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite si dhe njerëzit e Rripit të Gazës, të cilët po jetojnë në “burgun më të madh në botë”, gjatë shpërthimit të koronavirusit.
“Sot, rreth 5.800 burra dhe gra palestinezë janë burgosur nga Sionistët, dhe ne shqetësohemi për jetën e tyre, veçanërisht duke marrë parasysh faktin se mbi 200 gra dhe fëmijë janë në burg në këtë situatë shqetësuese”, tha Raisi.

Duke folur në një bisedë telefonike me shefin e Hamasit Ismail Haniyeh, Raisi tha se lirimi i të burgosurve palestinezë të burgosur pafajësisht nga regjimi Sionist është më i domosdoshëm se çdo gjë tjetër sot, pasi ata janë në rrezik për shkak të shpërthimit të COVID-19.

Shefi i gjyqësorit iranian gjithashtu shprehu shqetësimin për mungesën e ilaçeve, furnizimeve higjienike dhe shërbimeve mjekësore në Rripin e Gazës dhe kufizimet e vendosura nga Tel Aviv në këtë drejtim.

“Lëvizja e regjimit sionist është padyshim një krim kundër njerëzimit, pasi ai ka bllokuar njerëzit e pambrojtur myslimanë dhe i ka hequr të drejtat e tyre themelore,” tha ai.

“Sionistët kanë krijuar burgun më të madh në botë në Gaza, ku populli i pafajshëm musliman jeton në kushte të vështira,” tha ai, duke shprehur shqetësimin për kërcënimin e shpërthimit të koronavirusit në enklavën e rrethuar.
Raisi, i cili është gjithashtu kreu i Këshillit të Lartë të Gjyqësorit të Iranit për të Drejtat e Njeriut, gjithashtu kritikoi heshtjen e Kombeve të Bashkuara dhe vendeve të rajonit mbi mizorinë e regjimit izraelit ndaj popullit të Gazës.

“Heshtja … është befasuese dhe tregon se ata preferojnë interesat e tyre politikë mbi të drejtat e njeriut”, vuri në dukje ai.
“Heshtja e organeve dhe organizatave ndërkombëtare dhe vendeve arabe rajonale inkurajon regjimin zionist për të vazhduar krimet e tij kundër njerëzve të pafajshëm të Palestinës, veçanërisht atyre në Gaza”, shtoi ai.

Komente të tij erdhën disa ditë pasi Hamasi paralajmëroi për pasojat e tmerrshme të mbajtjes së të burgosurve palestinezë në burgjet dhe ambientet e paraburgimit të Izraelit, duke përplasur mosrespektimin e plotë të Tel Avivit për thirrjet lokale dhe ndërkombëtare për lirimin e tyre për të mbrojtur jetën e tyre në mesin e pandemisë së re të koronavirusit.
Shaker Amara, një udhëheqës i Hamasit tha në një deklaratë të martën se regjimi izraelit kërkon të rrisë vuajtjet e kombit palestinez përmes më shumë akteve agresive, arrestimesh arbitrare dhe frikësimit, përpara krizës COVID-19.

Ai shtoi, “Të burgosurit palestinezë që mbahen brenda burgjeve të Izraelit jetojnë në një situatë tragjike dhe mbërthehen nga frika e koronavirusit që përhapet brenda burgjeve. Shërbimi i Burgjeve në Izrael (IPS) injoron paralajmërimet e mëparshme dhe udhëzimet përkatëse për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri, ndërsa të burgosurit kanë nevojë për masa të jashtëzakonshme për të përballuar virusin. ”

Gjithashtu të enjten, ministria palestineze e shëndetësisë njoftoi se laboratori qendror në Rripin e Gazës kanë mbaruar furnizimet e nevojshme për të përpunuar testet COVID-19.
Ministria paralajmëroi se mungesa e furnizimeve të tilla do të çojë në një prapambetje të madhe të testeve në pritje midis një beteje për të frenuar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit të ri./gazetaimpak/presstv