Bota

Irani: Izraeli përdori agjentët e muxhahedin Khalq për të shënuar objektivat e kampit Ashraf

Burime iraniane pretendojnë se Forcat Ajrore izraelite kanë përdorur muxhahedinët që jetonin aty pranë dhe anëtarët e Organizatës së opozitës iraniane për të shënjestruar vendet për sulmin e saj ajror të 28 korrikut në kampin Ashraf të provincës së Diyalës. Këto burime pohojnë se Maryam Rajavi, udhëheqësja e muxhahedineve (MKO) bëri një vizitë të fshehtë në Tel Aviv disa ditë para sulmit në Izrael, duke sjellë me vete një grup besnikësh të nivelit të lartë, të cilët shërbenin në pozicione komanduese në vitet 2000, kur organizimi i saj ishte i vendosur në Kampin Ashraf.

Besnikëve u tha se kishin informuar personelin e inteligjencës dhe forcave ajrore izraelite për punën e brendshme të bazës dhe vendndodhjet e objekteve të ndryshme, përfshirë hapësirat nëntokësore të ruajtjes së armëve dhe tunelet që të çojnë tek ato.

“DEBKAfile” për herë të parë theu heshtjen mbi historinë e sulmit izraelit në kampin Ashraf të hënën, 29 korrik. (Ai u kap dy ditë më vonë pa akreditim nga Saudit Sharq al-Awsat me seli në Londër.) Larg mohimit të sulmit, zyrtarët në Teheran e konfirmuan atë në një ankesë të hidhur kundër Bagdadit. Duke shprehur zemërim, një zyrtar iranian tha: “Pyetja e bezdisshme është pse autoritetet irakiane, deri më tani, nuk kanë bërë ndonjë koment të drejtpërdrejtë për këtë? Pse qeveria e Bagdadit nuk ka thënë një qëndrim të qartë për këtë?

“Burimet tona të inteligjencës ushtarake raportojnë se deri më 29 korrik, forcat e ushtrisë irakiane kanë vendosur një kordon të gjerë rreth Kampit Ashraf dhe bllokuan të gjitha rrugët që çojnë në vendndodhjen e elementëve të milicisë pro-iraniane “Badr Brigades ” ndërtuan një rreth të brendshëm rreth bazës dhe vulosën jashtë të gjitha hyrjet e saj. Të dy forcat përshkruhet se kryer kërkime në zonat e afërta civile dhe kanë shtëpi më shtëpi duke shpresuar se do të gjenin spiunët që dyshohet se ishin përplasur me sulmuesit.

Iranianët nuk po bëjnë asnjë përpjekje për të fshehur faktin se objektet më të rëndësishme në kompleksin Camp Ashraf pësuan goditje të drejtpërdrejta dhe u vranë një numër i oficerëve dhe rojeve të Gardës Revolucionare. Ata ia atribuojnë IAF suksesin e fitores në përplasjen e nëntokës ndërmjet muxhahedinëve me inteligjencën e Izraelit./gazetaimpakt/debka

OPINIONE