Bota Opinion

ISIS i mbështetur nga SHBA dhe NATO ndikon në Irak dhe Siri

Nga: Stephen Lendman

ISIS mbetet një forcë që duhet të llogaritet për sa kohë që mbështetet nga SHBA, NATO, Izraeli, Arabia Saudite dhe Jordania.

Në qershor, zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes të Rusisë, Igor Konashenkov tha se “xhepat e mbetur të rezistencës së terroristëve të ISIS në Siri janë vetëm në zonat e kontrolluara nga Shtetet e Bashkuara”, duke shtuar:
“Zgjerimi i mëtejshëm i ISIS në Siri u bë i mundur për shkak të mosveprimit kriminal të SHBA dhe të ashtuquajturit koalicion ndërkombëtar, i cili rezultoi në marrjen shpejt të kontrollit nga militantët e ISIS mbi fushat kryesore të naftës në Sirinë Lindore dhe rrjedhën e vazhdueshme të fondeve nga shitja e paligjshme e produkteve të naftës. ”
Uashingtoni dhe partnerët e saj perandorakë vazhdojnë të furnizojnë ISIS dhe grupe të tjera terroriste me fonde dhe armë të rënda.

Javën e kaluar, Fronti jugor tha se forcat irakiane dhe kurde nisën sulme me qëllim eliminimin e qelizave të ISIS në vendet ku ata janë aktive.
AMN Neës lëshoi një raport të ngjashëm duke thënë se forcat irakiane të sigurisë dhe luftëtarët fisnorë nisën një operacion ushtarak në rajonin “Raëa, Rutba dhe Al-ëaleed për të siguruar kufijtë irakianë-sirianë dhe shkretëtirën perëndimore që të eliminojnë praninë e Qelizave të Shtetit Islamik, së bashku me shkatërrimin e tuneleve dhe strehimeve që mund të përdoreshin nga militantët “.

Beteja për të eleminuar ISIS-in në Irak vazhdon.
Një vit pasi forcat irakiane dhe bombardimet terroriste të udhëhequra nga SHBA shkatërruan Mosulin në pretekstin e rremë për të mposhtur ISIS, qelizat e saj të gjumit mbeten aktive – duke minuar sigurinë dhe duke parandaluar rivendosjen e paqes në vend.
Përplasja dhe trazirat e pafundme shërbejnë për agjendën imperiale të Uashingtonit. Paqja dhe stabiliteti e mposhtin atë.
Autostrada e Bagdadit Kirkuk, e njohur më parë si “autostrada e vdekjes” mbetet një nga rrugët e rrezikshme në Irak për shkak të pranisë së luftëtarëve të ISIS-it të mbështetur nga SHBA.
Një shofer taksie shpjegoi rrezikun, duke thënë:

“Rrëshqitja në Bagdad po rrezikon çdo ditë dhe ne vozisim vetëm gjatë ditës, sepse është e pamundur të përzihemi pas perëndimit të diellit.Ne dëgjojmë për gjithnjë e më shumë rrëmbime dhe pikat e kontrollit të rreme nga Daesh. Nuk e dimë se sa kohë do të vazhdojë kështu, duke e bërë të pamundur udhëtimin në të në çdo kohë.”
Pengesat janë të shpeshta. Trupat shfaqen të hedhura përgjatë rrugëve dhe diku në vend.

ISIS kaloi në taktikat e qelizave të gjumit dhe u strehuaa në zonat rurale rreth Dijala, Kirkuk dhe malet Hamrin që janë larg nga forcat qeveritare.
“Luftëtarët e tyre rruajnë mjekrën dhe veshin rroba normale civile. Ata mund të ecin (në publik) ndërsa flasim. ”

“Ata nuk kanë mëshirë dhe nuk kursejnë asnjërin që vjen në rrugën e tyre, gjë që e bën më të vështirë për ne të mbledhim informacion rreth lëvizjes së tyre në fusha të tilla”, tha një burim
Një numër i panjohur i elementëve të ISIS mbeten aktive në vend, duke kryer sulme të shumta.
Deklarata e fitores së ISIS në Korrik të vitit të kaluar nga kryeministri Haider Abadi i SHBA-së i vendosur në Irak, ka qenë postimi publik vetëm, larg realitetit në terren.

Një koment përfundimtar
Protestat vazhdojnë në Irak lidhur me korrupsionin masiv të papërmbajtur dhe indiferencën nga regjimi Abadi ndaj kushteve të krizës ekonomike që prekin miliona irakianë të varfër, të papunë dhe të zhvendosur brenda vendit.
Pasuria e naftës nuk arrin të adresojë nevojat jetike të irakenëve të zakonshëm, shërbimet bazë që mungojnë në të gjithë vendin.

Sipas burimeve të lajmeve irakiane të martën, forcat e sigurimit të regjimit Abadi vranë 14 protestues, qindra të tjerë të plagosur dhe të arrestuar.
Demonstratat filluan dy javë më parë në basrën e pasur me naftë të përhapur në Bagdad dhe në vende të tjera.
Irakenët kanë vuajtur për dekada duke qenë viktima të viciozitetit imperial amerikan.

Burimi: Global Research/ Gazeta impakt