Emisioni IMPAKT

Islami në Shqipëri në 2019

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi permbledh ndodhite kryesore te Islamit ne Shqiperi per vitin 2019. Flitet per besimtaret qe jane ne burgje per xhihadin ne Siri; per greven e urise se Verdi Moraves; zgjedhjen e Bujar Spahiut ne krye te KMSH dhe komandimin e KMSH nga sekti i Gulenisteve; burgosja e Erzen Ukes pse bente stervitje me djalin e tij; arrestimi i Oltian Veselit per grabitjen e Rinasit; rolin e ambasades amerikane per te komanduar Islamin ne vend; mbyllja qe ministrja Besa Shahini i beri shkolles Visare ne Kavaje; investimet e Erdoganit ne Shqiperi, sulmi i islamofobeve kunder Turqise dhe thyerja e monumentit turk ne Tirane; ofendimet e David Phillips ndaj Edi Rames si qen i Erdoganit; sulmet e Spartan Ngjeles, Artan Fuges, Gerti Bogdanit, Maks Velos, Eduart Ndocajt, Klevis Balliut, Alon Ben-Meir etj kunder Erdoganit dhe Turqise; sulmi i rreme terrorist iranian te cilin stisi MEK-u me Ardi Veliun dhe Gledis Nanon; perpjekja e Berishes per ti treguar amerikaneve qe ai i do me shume muxhahedinet sesa Edi Rama; tragjedia e Alvin Berishes; islamofobia e mirditorit Frrok Cupi kunder Islamit; grate dhe femite shqiptare ne kampet e ISIS-it; bashkimi i Shqiperise ne koalicionin ushtarak kunder Iranit; tallavaja e Ilir Metes me amerikanet per lirite fetare ne Shqiperi; fenomeni Elvis Naci dhe hoxhe shqiptaria qe bashkepunon me qeverine Rama dhe mbledh leke per termetin; lirimi nga Prokuroria për Krime të Rënda e Bekim Protopapa, Ergys Faslija, Xhezair Fishti dhe Medat Hasani të arrestuar në vitin 2016 si të dyshuar për një sulm terrorist në ndeshjen Shqipëri-izrael; dhe ne fund flitet per situaten e deshperuar dhe pa udheheqje te Islamit ne Shqiperi ne 2019. Muslimanet ndahen ne gylenistet qe drejtojne KMSH-ne, ne hoxhet e Edi Rames qe mbledhin para per termetin dhe ne muslimanet me mjekra qe persekutohen dhe cohen neper burgje apo qe nuk kane akses ne media dhe shoqerine shqiptare.

OPINIONE

INTERVISTA