Opinion

Islamofobi racist Erion Veliaj!

Nga Gezim Selmani

Sot po lexoja biografine personale te Kryetarit te Bashkise Tirane, Erion Veliaj, dhe aty me bene pershtypje disa paragrafe interesante nga historia dhe aktiviteti i tij politik. Qe mos te zgjatem me shume po i citoj me poshte keto paragrafe.

“Familja e Erion Veliaj i perkiste besimit musliman, por me mbrapa u larguan nga feja islame dhe sot jane shpallur ateiste. Edhe besimi fetar i meparshem i Erion Veliajt ka qene Islami, por me vone Veliaj u konvertua ne kristianizmin ungjullor i ndikuar nga evangjelistet amerikane. Organizata e tij Mjaft postoi ne faqen e saj zyrtare karikaturat provokuse te Muhammedit te cilat u kritikuan ne mbare boten.”

“Ne nje email qe Erion Veliaj i dergoj perfaqesuesit te BE-se, e informoi ata se rrembimi i gruas te kryetarit te Bashkise Kavaje, Grisilda Roshi, qe coi edhe ne nje abort te detyruar, ishte nje rrembim i motivuar politikisht. Ai e justifikoj rrembimin me faktin se Elvin Roshi kishte fituar ne nje rreth qe historikisht kishte qene nje bastion i Partise Demokratike. Me vone u zbulua historia e vertete ku zonja Roshi pranoi para autoriteteve zyrtare te vendit se nuk ishte rrembyer dhe nuk kishte qene ndonjeher shtatezene. Ne nje takim per te drejtat e njeriut, qe eurodeputetia Tanja Fajon, mbajti ne Tirane ne vitin 2011, e perdori kete ngjarje ne nje ilustrim te saj. Me vone eurodeputetia kerkoj falje per pasqyrimin jo te vertete te kesaj ngjarje dhe u justifikua se Erion Veliaj nuk e kishte informuar me mbrapa per perfundimin e kesaj ngjarje qe ishte nje mashtrim. Kjo polemik ka ngritur shqetesime serioze per Erion Veliajn qe perdor lajme te rreme dhe lidhje personale per te ndikuar zyrtaret e larte te Bashkimit Evropiane.”

Me poshte ne historine e tij si kryetar bashkie flitet edhe per bashkepunimin e tij me oligarket e krimit dhe shkatrimin e gjithe gjelberimit te Tiranes dhe kthimin e ketyre parqeve ne ndertime betony. Njekohesishte aty flitet edhe per vendimin e mevonshem te Veliajt, per shkaterimin e 400 shtepive te qytetareve te Tiranes, per te ngritur aty komplekse pallatesh per oligarket e krimit. Pra historia e ketij njeriu qe sot kerkon te drejtoje perseri Tiranen, eshte vecse historia e nje njeriu te pafytyr qe per interesa personale merre cdo lloj forme qe i kerkojne te huajt. Nuk e ka problem te genjeje e mashtroj gjithe njerezimin. Nuk e ka problem te nderoj besimin fetar per interesa politike. Nuk e ka problem te fyej e tallet me ndjenjat fetare te gjithe shqiptareve musliman, (me ribotimin qe i berri karikaturave te Profetit Muahammed (as)), vetem qe te fitonte besimin e evangjelisteve te tij qe i financonin karieren e tij politike. Nuk e ka problem te vjedhi dhe grabiti qindra milion dollare me projektet e tij te korruptuara. Nuk e ka problem qe te fshij ne shpatullat e mikepritesit te tij, duart e tij me qurra. Ky palaco jo vetem qe eshte nje njeri me nje karakter mizerabel, por ky eshte edhe nje njeri i pacipe qe per interesa personale ja ka shitur shpirtin Djallit, duke u bere pjese e organizatave te fshehta satanike. Te votosh per kete njeri, eshte njesoj sikur ke votuar per Djallin. Te jeshe muslimane dhe te votosh per kete mashtrues, eshte njesoj sikur ke votuar per islamofobet me te posheter te planetit.

ps: Skicat me poshte, jane egzaktesishte karikaturat fyese e poshteruse kunder Profetit Muhammad (as) qe faqja e organizates Mjaft botoj gjate asaj periudhe dhe ju e dini fare mire se cfare konfuzioni solli ne Bote, ku humben jete dhjetra njerez te pafajshem. Ne ate periudhe kryetari i Organizates Mjaft qe lejoj botimin e ketyre karikaturave fyese, ishte Erion Veliaj qe financohej e perkrahej nga shume ambasada te huaja te akredituara ne Shqiperi.

Mos harroni se te drejtat dhe e ardhmja juaj, varet vetem nga vota juaj.

OPINIONE

INTERVISTA