Islamofobi

Islamofobja Arbana Xharra, rikujton deklaratën kontroverse të Maks Velos

Arbana Xharra vazhdon sulmin ndaj Islamit dhe Turqisë, Duke risjellë edhe një herë në vëmendjen e opinionit publik deklaratën kontroverse të bërë nga historiani Maks Velo.

Disa vite më parë i ftuar ne emisioni “Jamais Vu” të Mustafa Nanos, pyetjes si e shpjegon ai faktin që Shqipëria ka qenë shumë pranë qytetërimit perendimor dhe ajo nuk u bë pjesë e saj? Ai deklaroi se shpata osmane na preu nga qytetrimi perendimor.Shqiptarët ende po i vuajne pasojat e këtij pushtimi sepse ndryshe nga sllovenët shqipëtarët ndërruan edhe fenë.

Kjo është e disata herë brenda pak kohësh që islamofobja Albana Xharra nxit urrejtjen ndërshqiptare duke sulmuar fenë Islame dhe shtetin turk./gazetaimpakt