Bota

Izraeli bastis kampin refugjat palestinez në Jenin, dy palestinezë të vrarë

Përleshjet shpërthyen pasi ushtria izraelite bastisi kampin refugjat në Jenin në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Dy burra palestinezë u vranë gjatë përleshjeve me ushtrinë izraelite në kampin refugjat Jenin në veri të Bregut Perëndimor të okupuar, thanë burimet palestineze të mjekësisë dhe sigurisë.

Sa’ad Salah, 21 vjeç, u qëllua në kokë dhe u vra në vend, sipas një burimi në spitalin e Jeninit, ndërsa 17-vjeçari Aës Salameh vdiq nga plagët në spital të mërkurën.

Ata ishin palestinezët e 38-të dhe të 39-të që u vranë nga forcat izraelite këtë vit.

Xhaxhai i Salah tha për median lokale se ushtria izraelite “e ekzekutoi gjakftohtësisht”.

Muxhahid el-Saadi, një gazetar dhe banor i kampit refugjat në Jenin, tha se pas ekzekutimit të Salah në kokë, ushtarët izraelitë më pas e goditën me dhjetë plumba në gjoks.

“Ushtria ishte në qytetin e Jeninit duke arrestuar një numër palestinezësh – shumica e të cilëve ishin ish të burgosur – para se të bastisnin kampin,” tha al-Saadi.

Asnjë arrestim nuk është bërë në kamp, ​​shtoi ai.

Një palestinez i tretë u qëllua në këmbë dhe është në gjendje të moderuar.

Ushtria izraelite tha se ushtarët qëlluan “sulmuesit” pasi “palestinezët e armatosur hapën zjarr kundër forcave dhe sulmuesit hodhën pajisje shpërthyese kundra tyre”, pasi hynë në kamp.

Asnjë nga forcat e tyre nuk u plagos në incident, shtoi ushtria. Kundër palestinezëve u qëlluan edhe granata dhe gaz lotsjellës.

Njëzet e një palestinezë në të gjithë Bregun Perëndimor u arrestuan nga ushtria izraelite gjatë bastisjeve të mëngjesit, kryesisht për hedhje gurësh dhe pjesëmarrje në protesta.

Një valë trazirash që shpërthyen në tetor 2015 kanë marrë jetën e 277 palestinezëve, 42 izraelitëve, dy amerikanëve, dy jordanezëve, një eritreani, një sudanezi dhe një britaniku, sipas agjensisë së lajmeve AFP.

Autoritetet izraelite thonë se shumica e palestinezëve të vrarë ishin duke kryer sulme me thikë, armë ose sulme me makinë.

Të tjerët u qëlluan për vdekje në protesta dhe përplasje, ndërsa disa u vranë në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës. / © Gazeta Impakt

OPINIONE