Bota

Izraeli bën një stërvitje ushtarake të re në shkallë të gjerë për ‘simulimin e një lufte me Hezbollahun’

Që kur regjimi i Netanyahu në Tel Aviv u bind per një administratë të dobët Trump për tërheqjen nga Marrëveshja Bërthamore e Iranit JCPOA, makina e luftës izraelite po përgatitet gradualisht për një konfrontim me Iranin. Shtypi izraelit ka vazhduar tregimet e përsëritura duke theksuar se qeveria e kryeministrit Benjamin Netanyahu po konsideron një sulm ushtarak mbi Iranin, gjoja për të shkatërruar një program të armëve bërthamore që pretendohet nga Izraeli, por askush nuk ka parë asnjëherë prova. Shumica e ekspertëve të arsyeshëm pajtohen se një sulm izraelit ndaj Libanit mund të tërheqë Iranin dhe ndoshta edhe Sirinë dhe të shkaktojë zjarr në të gjithë rajonin, dhe megjithatë, anëtarët kryesorë të kabinetit të Trump dukeshin më të vendosur se kurrë për ta shtyrë situatën në mënyrë të rrezikshme drejt konfliktit .  

Komentet e bëra nga Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo gjatë vizitës së tij të fundit në Izrael me Benjamin Netanyahun, nuk janë të mira për perspektivat e paqes në Lindjen e Mesme.

Shumë prej tyre me të drejtë po i quajnë kërcënimet e hapura të Pompeo për të sulmuar Iranin si një prelud për një luftë të ardhshme kundër Iranit, ku Izraeli do të kërkojë ndihmën e SHBA dhe Arabisë Saudite për të provuar dhe destablizuar rajonin edhe një herë, dhe nëse Irani hakmerret – Izraeli do ta kete pretekst per përshkallëzimin e konfliktit.

A është kjo tani që Izraeli po përgatitet?

Raportet e ZeroHedge 

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) kryen një stërvitje ushtarake masive javën e kaluar, e cila ishte projektuar për të përgatitur ushtarët për operacione luftarake në “kushtet topografike” të krahasueshme me ato në Liban, raportoi Times of Israel.

Kryer nga Brigada e 401-të e Trupave të Armatosura, ushtrimi ishte më i madhi në vite.

Forcat e IDF përfunduan stërvitjen në terren së bashku me Forcën Ajrore të Izraelit, përveç trupave inxhinierike dhe të inteligjencës.

Sipas IDF dhe shihet edhe në Twitter të veçanta, dhjetëra transportues të personelit të blinduar, tanket kryesore të betejës, aeroplanë sulmi dhe helikopterë u vendosën në zonën e trajnimit në Luginën e Jordanit.

Një përdorues i Twitter tha: ” IDF   dëbuan përkohësisht 291 njerëz nga 4 komunitete në veri   te Luginës se Jordanit, për të kryer stërvitje ushtarake në tokat e tyre. ”

PALESTINE: rutinat e okupimit – Më 06 shkurt 2019, IDF përkohësisht dëboi 291 njerëz nga 4 komunitete në luginën veriore të Jordanisë, për të kryer stërvitje ushtarake në tokat e tyre.

Komandanti i brigadës, Kolonel Dudu Sonago , tha Hezbollahu, Grupi Militant Libanez, ka fituar përvojë dhe ka zhvilluar teknika të sofistikuara të betejës pas luftimeve në luftën civile të Sirisë.

“Ndërsa situata në Siri stabilizohet, Hezbollah po i kthen forcat e veta në Liban,” Kolonel Dudu Sonago i tha Channel 12. “Ata nuk janë më një organizatë guerile, por një ushtri e vërtetë. Ata luftuan atje në regjimentet e kompanive dhe batalioneve, shumë të ngjashme me ushtrinë. “

“Ata veprojnë në zona civile dhe janë të gatshëm me një sasi të madhe të raketave anti-tank”, shtoi Sonago . “Kjo është një sfidë që IDF duhet të mësojë.”

Times of Israel thotë se tensionet   midis Izraelit dhe Libanit “janë rritur në muajt e fundit”   pas operacioneve të IDF për “gjetjen dhe shkatërrimin e tuneleve te Hezbollah gjate sulmeve ndërkufitare “.

Udhëheqësi i Hezbollahut Hassan Nasrallah   hodhi poshtë efektivitetin e operacionit izraelit, i cili përfundoi në Janar.

Nasrallahu kritikoi Izraelin më parë këtë muaj mbi qëndrimin e nxitjes së luftes të Kryeministrit Benjamin Netanjahu kundër Libanit lidhur me “përfshirjen e organizatës së mbështetur nga Irani në qeverinë e re të vendit”, tha The Times of Israel.

Të martën, kryeministri libanez Saad Hariri tha se qeveria e re do të lejojë Hezbollahun të mbajë armët e saj, disa prej pajisjeve ushtarake u përdorën kundër Izraelit në vitin 2006 dhe përdoren rregullisht për të kërcënuar Jerusalemin.

Ish-Avokati i Popullit i Ministrisë së Mbrojtjes Maj.-Znj. Yitzhak Brick ka pohuar kohët e fundit se forcat e IDF nuk janë gati të luftojnë Hezbollahun, duke argumentuar në një raport se ushtria është “më keq se në kohën e Luftës së Yom Kippur” në vitin 1973.

Me bateri lufte që rrahin mes Izraelit dhe Hezbollahut (dhe ndoshta edhe Iranit), IDF ka përfunduar stërvitjen e fundit të luftës në shkallë të gjerë, duke simuluar një betejë të ashpër midis kundërshtarëve të saj./21stcenturywire/Gazeta Impakt