Bota

Izraeli injoron grevistët palestinezë: “Terroristët janë duke marrë atë që meritojnë”

Zyrtarët e lartë izraelitë janë zotuar për të mos për të negociuar me të burgosurit palestinezë në grevë urie, duke shtuar se dënimi me vdekje do e kishte “parandaluar” të burgosurin Marwan Barghouti, udhëheqës i Fatah, nga organizimi i protestës mbarëkombëtare.

“Ata janë të burgosur terroristë dhe vrasës të cilët janë duke marrë atë që meritojnë, dhe ne nuk kemi asnjë arsye për të negociuar me ta”, tha ministri izraelit i Sigurimit Publik, Gilad Erdan për Radion e Ushtrisë të martën, sipas raporteve të medias.

Greva e urisë në shkallë të gjerë filloi të hënën, me të burgosurit që kërkojnë kushte të përmirësuara, duke përfshirë vizitat, trajtimin mjekësor dhe arsimin. Protestat kanë shënuar Ditën e të burgosurve palestinezë në mbështetje të të burgosurve politikë.

Rreth 1,300 të burgosur kanë hyrë në grevë, tha të hënën kreu i punëve të të burgosurve për Autoritetin Palestinez, Issa Qaraqe, duke vënë në dukje se numri mund të rritet. Klubi i të burgosurve palestinezë dha një numër më të madh, prej 1.500 njerëzish.

Udhëheqësi i burgosur i Fatah, Barghouti, i cili u dënua me pesë burgime të përjetshme për pesë vrasje, plus 40 vjet për tentativë vrasjeje, besohet të jetë një nga udhëheqësit e grevës së urisë. Ministri izraelit i Inteligjencës dhe Transportit, Yisrael Katz ka dënuar përfshirjen e pretenduar të Barghoutit në grevë, duke shtuar se dënimi me vdekje do e kishte parandaluar atë nga të mbeturit politikisht aktiv pas hekurave.

“Kur një vrasës i neveritshëm si Barghouti proteston në burg për kushte të përmirësuara, ndërsa të afërmit e atyre që u vranë janë ende në dhimbje, ka vetëm një zgjidhje – dënimi me vdekje për terroristët”, postoi Katz hënën.

Barghouti dhe një tjetër udhëheqës i grevës, Karim Younis, thuhet se u transferuan në izolim nga Shërbimi i Burgut izraelit (SPI) të hënën, në një përpjekje të dukshme për të frenuar protestën.

Një ditë para se greva të fillonte, Barghouti kishte përshkruar përvojën e tij personale në burgjet izraelite, duke folur për trajtim “çnjerëzor” dhe “poshtërim”, ndërsa shpjegonte arsyetimin e protestës.

“Dekada përvojë kanë vërtetuar se sistemi çnjerëzor i pushtimit kolonial dhe ushtarak të Izraelit ka për qëllim të thyejë shpirtin e të burgosurve dhe të kombit të cilit i takojnë, duke shkaktuar vuajtje në trupat e tyre, duke i ndarë ata nga familjet dhe komunitetet e tyre, duke përdorur masa poshtëruese për të detyruar nënshtrimin,” tha Barghouti në një editorial në New York Times të dielën.

Rreth 6,500 palestinezë janë duke u mbajtur në burgjet izraelite, duke përfshirë 300 të mitur, sipas organizatës palestineze të të drejtave të njeriut, Addameer. Rreth 500 njerëz janë mbajtur në paraburgim administrativ, që në mënyrë efektive lejon burgimin de facto pa ndonjë akuzë për një afat të pacaktuar kohor.

Kushtet e këqija të burgjeve u dënuan në një raport të Amnesty International të publikuar javën e kaluar. Të afërmit e të burgosurve i thanë grupit humanitar se ata nuk i kishin parë familjarët e burgosur për vite, pasi zyrtarët izraelitë shpesh u refuzonin vizitat, duke cituar “arsyet e sigurisë.” / © Gazeta Impakt