Bota

Izraeli ka frikë nga Ansarullah?

Pak para shpalljes së operacionit madhor të Ansarullah në Naxhran që përfundoi me vdekjen e më shumë se 500 ushtarëve sauditë dhe mercenarëve të tyre dhe me robërinë e më shumë se 2,000 të tjerëve, një operacion që shtypi izraelit e përshkruan si një grusht dërrmues për ambiciet hegjemoniste të Riadi, Jerusalem Post botoi një artikull në lidhje me prodhimin e mundshëm të dronëve nga Rezistenca e Jemenit.

JP shkruan: “Shumë vende janë të forta për sa i përket pasurisë dhe mjeteve, por nuk janë në gjendje të prodhojnë dronë. Kjo duket se ka mesazhin se blloku pro-Iranian është i aftë të sfidojë teknologjinë e përparuar të Perëndimit “. Nëse teknologjia e nevojshme është me origjinë iraniane, thotë Jeruzalem Post, janë huthit dhe aleatët e tyre në ushtrinë jemenase ata që kanë bërë vetë dronë dhe pajisje ushtarake, pavarësisht embargos gjithëpërfshirëse kundër tyre. Por ka edhe më keq, sipas gazetës: gama e dronëve dhe raketave jemenase dhe përdorimi i tyre në rritje kundër Arabisë Saudite vërtetojnë se luftëtarët e Ansarullah do të ishin në gjendje të menaxhonin një linjë prodhimi industrial për dronë të sofistikuar. Kjo ka shkaktuar mëdyshje për ekspertët izraelitë, sepse ata nuk arrijnë të kuptojnë se si prodhimi apo edhe montimi i pjesëve të aparateve luftarake, siç janë dronët apo raketat, është i mundur në një Jemen nën embargo dhe nën bomba të koalicionit saudit”. Dhe gazeta shton: “Përparimi i jashtëzakonshëm i forcave jemenase ka sjellë një rinovim të qartë të besimit në kampin pro-iranian të njohur si” boshti i Rezistencës “. Mbështetësit e këtij boshti në të gjithë Lindjen e Mesme tani kanë përshtypjen se kanë fituar një konflikt të gjatë dhe të vështirë dhe kjo është larg nga të qenit një shenjë e mirë për Izraelin “. “Kostoja e sistemeve anti-ajrore është me vlerë miliarda dollarë (rasti i Patriotit i shitur Polonisë për 10.5 miliardë dollarë), dhe fakti që Ansarullah ka përdorur dronë dhe raketa cruise duke sfiduar këto sisteme përmban një mesazh shumë të fortë: “Boshti i Rezistencës” është në gjendje të mposhtë teknologjinë perëndimore. Kjo mund të duket pak e tepruar, pasi ekspertët e mbrojtjes ajrore thonë se nëse sistemet e mbrojtjes nga raketat do të ishin vendosur si duhet, ato mund të kishin shkatërruar raketat cruise dhe dronët jemenas. E megjithatë ka diçka shqetësuese për të. Sulmet raketore dhe raketore të Ansarullahut të Jemenit nuk janë ndalur, ato po vazhdojnë dhe po bëhen më të sakta dhe kampi kundërshtar nuk ka mundur të bëjë asgjë./PT