Bota

Izraeli njeh Guaidon si ‘president të Venezuelës’

Izraeli të dielën njohu kreun e opozitës venezueliane, Juan Guaido, si presidentin e vendit të Amerikës së Jugut.

“Izraeli bashkohet me Shtetet e Bashkuara, Kanaden, me shumicën e vendeve të Amerikës Latine dhe vendeve  te Evropës në njohjen e udhëheqjes së re në Venezuelë,”  tha kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu në një twitter.

Venezuela është tronditur nga protestat që nga 10 janari kur Presidenti Nicholas Maduro u betua për një mandat të dytë pas një bojkoti votash nga opozita.

Të mërkurën, Guaido , udhëheqësi i Asamblesë Kombëtare të udhëhequr nga opozita, u deklarua “president i ngarkuar”.

Presidenti i SHBA Donald Trump njohu Guaidon si president te vendit.

Maduro shpejt u kthye mbrapa, duke prer marrëdhëniet diplomatike me Uashingtonin dhe duke u dhënë diplomatëve amerikanë 72 orë për t’u larguar nga vendi.

Ai ka hedhur në mënyrë të përsëritur akuza ndaj SHBA-se, duke thënë se Uashingtoni është duke zhvilluar një luftë ekonomike kundër tij dhe qeverisë së tij mes një fushate të gjërë sanksionesh.

Brazili dhe Organizata e Shteteve Amerikane e njohën Guaidon si udhëheqës të Venezuelës përpara njoftimit të tij zyrtar. Argjentina, Kanadaja, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Ekuadori, Guatemala, Panamaa dhe Paraguai kanë ndjekur shembullin e tyre ndërsa Bolivia dhe Meksika vazhdojnë të njohin Maduron .

Disa vende të Amerikës së Jugut, Rusia, Turqia, Kina dhe Irani kanë shprehur gjithashtu solidaritet me Maduron .

Peshat e rënda evropiane, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Francën dhe Spanjën, morën një qëndrim të ngjashëm kundër presidentit të zgjedhur të Venezuelës dhe i bënë thirrje Maduros të shpallë zgjedhje të reja brenda tetë ditëve të ardhshme për të lehtësuar krizën aktuale politike në kombin amerikano-jugor./ dailysabah/ Gazeta Impakt

OPINIONE