Bota

Izraeli nuk do të lejojë Iranin të posedoj armë bërthamore

Kryeministri i Izraelit Binyamin Netanjahu është betuar të mos lejojë Iranin të posedoi armë bërthamore pasi Teherani tha se do të braktiste kufizimet e armëve bërthamore që kishte rënë dakord në një marrëveshje në vitin 2015.

“Këtë mëngjes kam dëgjuar se Irani synon të vazhdojë programin e tij bërthamor”, tha Netanyahu në një ceremoni në ditën e përvitshme të Izraelit për ushtarët e rënë dhe viktimat civile të sulmeve militante.

“Ne nuk do të lejojmë Iranin të posedoi armë bërthamore,” tha ai në hebraisht.

Netanjahu ishte një kundërshtar i madh i Marrëveshjes Bërthamore iraniane me fuqitë e mëdha dhe ishte mbështetësi kryesor i vendimit të Presidentit të SHBA Donald Trump për t’u tërhequr nga ajo dhe për të rivendosur sanksionet ekonomike.

Izraeli konsiderohet fuqia kryesore ushtarake në Lindjen e Mesme dhe besohet gjerësisht se posedon arsenalin e tij të vetëm të padeklaruar, bërthamor.

Të mërkurën, Teherani tha se po i jepte fund uljes së rezervave të saj të pasurimit të uraniumit të dakorduara në marrëveshjen e vitit 2015 derisa kompetencat e tjera të ndihmojnë të anashkalojnë sanksionet e ripërtërishme të SHBA.

“Vendimi i Këshillit të Sigurimit të Lartë për” ndalimin e veprimit ndaj disa prej angazhimeve të Republikës Islamike të Iranit nën JCPOA (Marrëveshje Bërthamore) “u është komunikuar krerëve të shteteve të vendeve,” ende palë në marrëveshje – Britania e Madhe, Kina , Francë, Gjermani dhe Rusi – tha ministria e jashtme e Iranit.

Irani ka mbështetur grupe palestineze dhe grupe të tjera anti-izraelite, duke përfshirë grupin Hizbullah të Libanit.

Izraeli ka deklaruar publikisht se ka kryer qindra sulme ajrore dhe raketash që kishin në shënjestër forcat e Iranit dhe Hizbullahut në Sirinë fqinjë.

Burimi: The New Arab/ ML