Bota

Izraeli nuk ka interes qe Rusia te mos kete liri veprimi ne Siri.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Avigdor Lieberman tha të hënën se Izraeli nuk do të lejojë Rusinë të frenojë aktivitetet e saj në Siri, sipas raporteve të medias izraelite.

Duke folur për faqen e lajmeve të lajmeve të Izraelit Walla, Lieberman tha se Izraeli kishte shmangur me sukses “fërkime të drejtpërdrejta” me Moskën dhe po mbante marrëdhënie të mira me Rusinë.

“Të gjitha opsionet janë në tavolinë,” tha ai. “Ne nuk do të lejojmë asnjë kufizim kur bëhet fjalë për interesat e sigurisë të Izraelit”.

Lieberman tha gjithashtu se Izraeli nuk ndërhyn në punët e brendshme të Sirisë. “Ne merremi vetëm me sigurinë e Izraelit dhe rusët e kuptojnë këtë shumë mirë,” tha ai.

Ministri izraelit vazhdoi të pohonte se Izraeli nuk do të lejonte “konsolidimin ushtarak të Iranit” në Siri.