Bota Opinion

Izraeli synon të ndikojë tek të drejtat e zezakëve, për të kundërshtuar mbështetjen e tyre për BDS

Nga: Marcus Constantino

Filmat që rrjedhin nga një dokumentar eksploziv dhe i censuruar mbi ndikimin izraelit në SHBA, zbulojnë zyrtarët izraelitë që lëvdohen për të ndikuar tek të drejtat e zezakëve dhe për të bindur mikun e Martin Luther King për të shkruar propagandën pro-Izrael.

Lëvizja për të drejtat e zezakëve (BLM) ka miratuar mbështetjen për lëvizjen ndërkombëtare të bojkotimit të Divizionit dhe Sanksioneve (që i bën thirrje Izraelit që t’i japë fund pushtimit të paligjshëm të tokave palestineze) në vitin 2016, duke ekspozuar kështu përpjekjet e gjera të qeverisë izraelite për asgjësimin e BDS.

Xhirimet ekskluzive nga dokumentari i censuruar i “The Lobby-USA” i Al Jazeera i lëshuar nga Projekti Grayzone ekspozon disa prej këtyre taktikave. Dalja e dokumentarit të shumëpritur është vonuar për gati një vit për shkak të presionit politik.
Një media lokale raportoi atë natë të vitit 2016, se mysafirëve iu dha një letër e lidhur me shirit, i cili ishte një printim i një artikulli të Alan Dershoëitz që akuzonte BLM për antisemitizmin. Dershoëitz, i cili vizitoi Katarin në një udhëtim falas në janar, ishte ndër ata që bënin thirrje që kombi i Gjirit të censurojë dokumentarin e “The Lobby-USA” dhe ta riformësonte atë duke shtuar “komentatorët pro-Izraelit”. Pas kthimit të tij nga Katari, ai botoi një dokument, duke thënë se ishte “duke u bërë Izraeli i Shteteve të Gjirit … subjekt i bojkotit”.

Dështimi i Al Jazeera i financuar nga Katari për të transmetuar versionin amerikan të dokumentarit ka rezultuar në nxjerrjen e segmenteve të filmave nga Projekti Grayzone. Këto klipe tashmë kanë zbuluar se grupet e ekspertëve të krahut të djathtë në SHBA organizuan protesta në një konferencë studentore pro-palestineze dhe se një miliarder amerikan është pas një faqe interneti anonime, që ekspozon studentët amerikanë që mbështesin të drejtat palestineze si terroristë.
Në segmentin e fundit të filmit duket një gazetar i fshehtë i Al Jazeera, ‘Tony’ që po ndjek Konferencën e Këshillit Amerikan të Izraelit (IAC) dhe dëgjon nga diplomatët izraelitë si Shorer, që janë të shqetësuar për BLM. IAC është një koalicion i një grupi lobues pro-izraelit, i cili është më i djathtë sesa komiteti i fuqishëm amerikan i Izraelit, AIPAC.

Andi David, konsulli i përgjithshëm izraelit në San Francisko, Kaliforni, i thotë grupit se ai e kishte marrë ish-avokatin e Martin Luther King, Clarence B Thomas për ta bërë një aleat izraelit. Për shkak të kësaj marrëdhënie, Thomas botoi tre artikuj në Huffington Post duk shpjeguar se axhenda e BLM-së ishte rrëmbyer.

“Martin Luther King do të kthehet në varrin e tij në qoftë se ai sheh tendencat anti-izraelite apo politikat që po fillojnë të dalin në kuadër të të drejtave të zezakëve,” thotë David më vonë.
Në vitin 2014, Thomas pretendoi se Mbreti do të kishte qenë mbështetës i Izraelit, pasi ai mblodhi një çmim në konsullatën izraelite në Nju Jork, ku ai paralajmëroi për rrezikun e një ‘faze të tretë’ të bojkotit.

Pamjet tregojnë gjithashtu se një fond për BLM në një klub nate në Nju Jork u anullua si pasojë e përpjekjeve të drejtorit të zhvillimit Eric Gallagher, të grupit lobues të projektit të Izraelit.
Mbledhja e fondeve do të mbahej në Feinstein’s / 54, por disa ditë përpara ngjarjes, vendi njoftoi se ishte anuluar, sepse platforma e BLM e kundërshtonte Izraelin.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt

OPINIONE