Bota

Izraeli u ndalon përkohësisht muslimanëve hyrjen në Al-Aksa

Forcat izraelite të sigurisë kanë ndaluar sot hyrjen e muslimanëve në kompleksin e xhamisë Al-Aksa në Jerusalem, ndërsa aprovuan hyrjen në kompleks të kolonëve hebrenj në mesin e të cilëve ishte edhe shefi i policisë izraelite, raporton Anadolu Agency (AA).

“Sot herët në mëngjes policia ndaloi hyrjen në Al-Aksa të muslimanëve të moshës deri në 40 vjeç, ndërsa më pas ndaloi hyrjen e të gjithë muslimanëve”, njoftoi Azzam al-Khatib, shef i Zyrës për Al –Aksa.

Khatib po ashtu tha se një grupit të kolonëve radikal hebrenjë iu lejua që në shoqërim të shefit të policisë izraelite Yurami Levi të hyjnë në kompleksin e Al-Aksës dhe të shënojnë përvjetorin e vrasjes së një koloni. Policia izraelite më vonë hapi hyrjen në Al-Aksa pasi kompleksin e braktisi shefi i policisë.

OPINIONE