Bota

Jemeni godet qendrën komanduese saudite me raketë balistike

Forcat e ushtrisë jemenase kanë shkatërruar një qendër të komandës ushtarake në provincën jugore të Arabisë Saudite, Naxhran, pasi e kanë qëlluar atë me një raketë balistike jemenase, tha një zyrtar ushtarak jemenas.

Gjeneral brigade Jahja Saree, zëdhënësi i Forcave të Armatosura të Jemenit, i tha rrjetit të lajmeve al-Masirah të Jemenit se raketa balistike me rreze të shkurtër goditi me sukses një qendër komandimi në zonën Sakam në provincën jugore saudite Naxhran. Ai shtoi se raketa ishte lëshuar herët të dielën, duke shkatërruar bazën dhe duke lënë të vrarë ose të plagosur një numër të madh trupash saudite. Lëshimi i raketës erdhi disa orë pas sulmeve të dronëve të forcave jemenase në një aeroport në provincën Naxhran në jug të Arabisë Saudite./parstoday

 

OPINIONE

INTERVISTA