Shqiperia

“Jemi të shokuar, edhe sot nuk e besojmë dot”, Gjykata e Elbasanit jep vendimin për dhëndrin e Qazim Sejdinit, dhe Hajdarin, vrānë shokun e tyre

Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën e sigurisë “burg pa afat” për Sokol Sanxhaktarin, dhëndrin e ish kryebashkiakut Qazim Sejdini dhe Ardjano Hajdarin të cilët gjatë një konflikti me mjete të forta i shkaktuan vdekjen mikut të tyre Florian Lamçe.

Seanca gjyqësore u mbajt pa prezencën e medias, ndërsa në pretencën e tij prokurori Kreshnik Ajazi e asistuar nga Ermira Tafani kërkoi arrest me burg për dy të pandehurit.

Ndonëse pala mbrojtëse e përfaqësuar nga avokati Sokol Hazizaj, solli argumente se Sanxhaktari dhe Hajdari kanë qenë nën efektin e alkoolit kur janë konfliktuar me mikun e tyre dhe nuk e mbajnë mend sesi ka nisur, kjo nuk ka mjaftuar për ta bindur peshoren e gjykatëses Pajtime Fetahu të vendosë në favor të tyre, duke i cilësuar elemente të rrezikshëm për shoqërinë.

Edhe në seancën e sotme Sokol Sanxhaktari dhe Adriano Hajdari njëlloj deklaruan se ishin të shokuar nga ajo çfarë ka ndodhur, madje nuk besojnë se kanë vrārë Florian Lamçen, pasi gjatë gjithë pasdites dhe mbrëmjes kanë pirë së bashku në disa lokale në qytet.

Në testin e kryer dy të pandehurit kanë rezultuar nën efektin e alkoolit.

Ndërkohë nga goditja me sende të forta gjatë sherrit, tashmë është e konfirmuar se vdekjen Florian Lamçes ja ka sjellë një goditje në kokë nga një këmbë karrigeje që i ka sjellë çarje të kafkës si dhe një çarje të aortës në parakrahun e majtë.

Mësohet se në momentin kur janë dërguar nga spitali për në komisariat, Sanxhaktari dhe Hajdari kanë qenë të pavetëdijshëm, ç’ka ka shtyre grupin hetimor të ngre dyshime se kanë konsumuar edhe drogë./Tpz

OPINIONE

INTERVISTA